МЗТ Скопје по трет пат поразен, Приморска во АБА лигата

МЗТ Скопје не успеа да триумфира во АБА-2 лигата, губејќи и трет пат по ред од Приморска која од наредната сезона ќе игра во најквалитетното регионално кошаркарско натпреварување. Словенечкиот тим победи со 66:61 во Скопје и со 3:0 во победи ја доби финалната серија со „металците“.

МЗТ Скопје вечерва одигра далеку подобро од првите два натпревари кои ги загуби со двоцифрена разлика. Првата четвртина „металците“ ја решија во своја корист си 21:19 и водството го одрживаше до средина на втората четрвтина, за потоа Приморска да го преземе водството и на одмор заминаа со предност од 34:39. На стартот од вториот дел, Приморска успеа да направи двоцифрена предност (34:44) која умешно ја одржуваше до крајот на натпреварот и ги одби сите налети на „металците“ да направат пресврт иако преку Иванов дојдоа на само еден поен негатива (61:62). Приморска одговори преку Шишко и по блокадата врз Медфорд беше јасно дека победата им припадна на гостите.

Прочитајте и...  Тажна вест, почина НБА легенда

Андрија Бојиќ со 20 поени и осум скокови беше најдобар во редовите на МЗТ Скопје, а Џејмс Вудард даде 18 поен.

Сепак, поразот во финалната серија не значи и дефинитивен крај на надежите на МЗТ Скопје наредната сезона да игра во АБА лигата, тие како второпласиран тим ќе играат  бараж со Задар. Првата екипа која ќе дојде до две победи ќе игра во АБА лигата, а предноста на домашен терен ја има хрватскиот тим.

Прочитај повеќе

Златан има наследник: Мајсторија на Ибрахимовиќ јуниор! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Слободен печат

Барнс: Манчестер јунајтед премногу живее во минатото!

Слободен печат

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски

Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат

Италија плаче заедно со Гатузо, почина неговата сестра

Слободен печат

Ова е сериозно, што ако Тајсон почине во рингот

Слободен печат

Тренерот на Сан Антонио распали по претседателот на САД: Трамп е кукавица без мозок и идиот

Слободен печат

Девојките во транс, Шпанецот има поубаво тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат