МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Македонскиот тим е прва „резерва“ доколку некоја екипа го откаже учеството.

МЗТ Скопје е на само еден чекор од повторно играње во најквалитетното регионално кошаркарско натпреварување, АБА лигата, откако словенечката екипа Приморска остана без лиценца за настап во тамошниот шампионат.

Доколку не успее да добие лиценца за настап од матичната федерација поради финансиски проблеми, тогаш нема да може да добие и од АБА лигата со што се отвораат вратите за МЗТ Скопје. Според медиумите во Словенија, клубот должи дури 1.6 милиони евра и дека сметката им е блокирана поради долг кон поранешните кошаркари.

Доколку не успее да ги реши финансиските проблеми во најскоро време и доколку не биде прифатена нивната жалба, Приморска ќе биде исфлена во четвртата словенечка лига и ќе остане без настап во АБА.

Прочитајте и...  Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Екипата на Приморска во прекината сезона поради пандемијата на коронавирусот беше едно од најголемите изненадувања во АБА лигата каде по 21 коло имаше скор од 12 победи и девет порази со кои беше на шестата позиција на табелата.

Прочитај повеќе

Ла Лига: На теренот нема проблеми за Барселона, ја потопија „жолтата подморница“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Серија А: Роналдо ја спаси „старата дама“ во Рим (ВИДЕО)

Слободен печат

Филмска приказна за ММА шампионот: Го малтретираа на училиште, а сега тој им се смее на Фејсбук

Слободен печат

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат