МЗТ Скопје го демолира бугарски Левски

Екипата на МЗТ Скопје оствари убедлив триумф од 20 поени разлика во првиот од предвидените два контролни натпревари со најдобриот бугарски тим Левски Лукоил.

„Металците“ славеа лесна победа од 94:74.

Кошаркарите на МЗТ Скопје уште во првата четвртина ја демонстрираа моќта против бугарскиот тим правејќи серија од 17:3, а во втората четвртина предноста на избраниците на Ѓорѓи Кочов изнесуваше и 21 поен разлика (36:15).
Во второто полувреме, кошаркарите на МЗТ Скопје рутински ја одржуваа предноста од 20-тина поени и во ниту еден момент не му дозволија на противникот да ја врати резултатската неизвесност.

Најрасположени во тимот на МЗТ Скопје беа Андреј Магдевски и Дамјан Стојановски со по 17 поени, Феми Олуџоби постигна 15, а Хасани Гравет 10 поени и 10 асистенции. Вториот натпревар ќе се игра утре со почеток во 14 часот.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Чурлинов со првите минути сезонава во Бундеслигата!

Поврзани вести

Хамилтон со португалска шанса да биде рекордер во Формула 1!

Слободен печат

Потврда од Наполи: Елмас и Зиелински негативни на ковид-19!

Слободен печат

ВИДЕО: Нов кикс на Сити, Фоден го спаси Гвардиола во Лондон!

Слободен печат

КК Работнички не води преговори со потенцијален нов сопственик!

Слободен печат

Уште еден Ѓоковиќ маестрален: Светски феномен со пет одбранети пенали по ред!

Слободен печат

Белгија повторно ги затвори стадионите, одложен и мечот на Зајков!

Слободен печат

Остави Коментар