12 C
Скопје

МЗТ Скопје Аеродром со втора победа на турнирот во Златибор

МЗТ Скопје стигна до уште една победа на турнирот на Златибор. Како дел од третото коло во АБА 2 лигата, составот од Аеродром славеше против босанскиот Широки Бријег со 73:80.

Во натпревар во кој популарните „металци“ имаа постојано водство, во еден момент од второто полувреме и од 14 коша разлика, на крајот, сигурен триумф за поместување во оној горен дел од табелата во кој има неколку екипи со ефект од две победи и еден пораз, а кои го делат второто место.

Македонскиот претставник до вториот триумф по ред дојде најмногу благодарение на Американецот Олуџоби кој реализираше 24 поени, втор стрелец беше Стојановски со 15 поени. На спротивната страна Хрватот Буљевиќ постигна 20 поени, а два помалку запиша Дрезњак.

Прочитајте и...  ЛШ: Лазаров во осминафиналето со Кјелце, Митревски против Алборг

На табелата води Студентски Центар од Црна Гора со максимални шест бода, пред Спарс Сараево, МЗТ, Слобода, Подгорица и Работнички кои имаат по пет. Аеродромци својот четврти меч ќе го имаат на 18 ноември против Борац Бања Лука.

В понеделник од 21.00 часот Работнички ќе го игра својот последен четврти меч во „балонот“ на Златибор. За противник, Димитар Мираковски и неговите играчи го имаат амбициозниот Младост од Земун.

Поврзани вести

Македонските футсалци одиграа реми со Србија

Слободен печат

ВИДЕО: Работнички пресилен за Сутјеска и останува во трка за плеј-офот!

Слободен печат

ВИДЕО: Спектакл на „Санремо“, музичкиот настап на Миха и Ибра ја крена Италија на нозе!

Слободен печат

Сејдини: Штип наскоро ќе биде пример за успешна фудбалска приказна

Слободен печат

Данов пред настапот на ЕП: Се влегува во форма, тренирам во Балканец!

Фидан Коминовски

ВИДЕО | Михајловиќ: Пријателството со Златан започна кога ме удри со глава!

Слободен печат

Остави Коментар