МЗТ Скопје Аеродром е последниот учесник во полуфиналето

МЗТ Скопје Аеродром и Пелистер ќе ја претставуваат Македонија сезонава во АБА2 лигата/Фото: kfsm.mk

„Аеродромци“ беа блиску пред елиминација, но успеаја да надополнат минус од 10 поени за три минути, и во продолжение да го совладаат Куманово 2009 (94:93)..

„Мајсторката“ за пласман во полуфиналето во Аеродром, донесе голема борба и уште поголема неизвесност, на крајот МЗТ Скопје закажи битки против Пелистер за место во големото финале.

Во победничките редови доминираше Олуџоби со 32 поени (девет скокови), следен од Гравет со 21 поен (осум скокови, 10 асистенции).

На спротивната страна 27 поени беа дело на Црниќ, 19 запиша Робев (пет скокови), а 17 Ливингстон (10 асистенции).

Во второто полуфинале силите ќе ги одмерат екипите на Работнички и Еуро Никел.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот