МЗТ на „крилјата“ на Стојановски го урна Сплит!

Денеска во СЦ „Јане Сандански“ екипата на МЗТ Скопје Аеродром ја забележа петтата победа во АБА2 лигата против Сплит со резултат 70:64 (15:14, 12:20, 20:13, 23:17).

Дамјан Стојановски беше најзаслужниот за новите бодови на македонскиот шампион, со 24 поени (вкупен индекс 27). Четири поени имаше во последната минута кои беа клучни за триумфот.

На 30 секунди до крајот на средбата, при водство од 66:64 нашиот репрезентативец имаше два реализирани поени, во наредниот напад Хрватите не реализираа тројка, а конечниот епилог од две слободни фрлања го постави Стојановски.

Најефикасен кај „металците“ беа Д. Стојановски со 24 поени (шест скокови), следен од Б. Крстевски со 12 поени (осум скокови, четири асистенции). За хрватскиот претставник доминираа Т. Габриќ со 12 поени (осум скокови) и Д. Бајо со 11 поени (пет скокови).

Прочитајте и...  Вајлдер го отпушти тренерот поради кој ја загуби борбата со Фјури

Во некомплетното коло кошаркарите на тренерот Ѓорѓи Кочов се вратија на првото место во генералниот пласман со 11 бодови.

Во наредното седми меч популарните „штркови“ ќе играат на гостински терен во Словенија против составот на Хелиос Домжале на 12 ноември.

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат