МЖСПП: Не е точно дека денес во Гази Баба има високи ПМ 10

Податоците од мониторинг станицата за квалитет на амбиенталниот воздух во Гази Баба во текот на изминатите пет часа се невалидни поради замена на потрошен дел, информираат од Министерството за животна средина и просторно планирање.

-Министерството за животна средина и просторно планирање ја информира јавноста дека поради технички зафат врз инструментот за мерење на суспендирани честички со големина до 10 микрометри од Автоматската мониторинг станица за квалитет на амбиентен воздух во Гази Баба, односно замена на потрошен материјал (филтер во облик на лента) преку која се врши отчитување на мерените концентрации, податоците од 06:00 до 11:00 часот на 09.11.2019 година се невалидни, наведуваат во соопштението.

Оттаму додаваат дека тие не се одраз на извршени мерења, туку на соодветен код од инструментот кога истиот има недостаток.

Појаснуваат дека е извршена замена на потрошниот материјал и грешката во инструментот е отстранета.

Инструментот е пуштен во работен режим, додека податоците од наредните извршени мерења на концентрацијата на ПМ 10 ќе бидат достапни од 13:00 часот. 

Прочитајте и...  Принцот Чарлс: Имав среќа, лесно поминав со коронавирусот

Прочитај повеќе

Хоти ја одржа првата седница како нов косовски премиер, иако Курти не му ја предаде должноста

Слободен печат

Пауновски: Еден од инспекторите од Куманово позитивен на Ковид-19, оставете ги инспекторите да си ја вршат работата

Слободен печат

Земјотрес од 6,5 степени ја погоди Индонезија

Слободен печат

„АПЕКС Македонија“ донираше болнички кревети во износ од 20.000 евра на Инфективната клиника

Слободен печат

Тачи: Неодговорноста на Османи и ИВЗ се главни виновници за оваа ситуацијата

Слободен печат

Два смртни случаи – 120 новозаболени од Ковид-19, најмногу во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Повторно граѓаните ги окупираа продавниците и супермакетите (ГАЛЕРИЈА)

Горан Наумовски

Грција не воведува забрана за влез од Македонија: Покрај вирусот расте и заразата со лажни вести

Слободен печат

Регистриран случај на Ковид-19 кај наставничка во Тетово, уписот во училиште прекинат

Слободен печат

Приведени двајца сопственици на угостителски објекти во тетовско за непридржување на протоколите за работа

Слободен печат

Анкета: Се намалува довербата на Швеѓаните во способноста на Владата за справување со коронавирусот

Слободен печат

Уапсен маж кој се заканил со убиство на полскиот кандидат за претседател Рафал Трасковски

Слободен печат