МЖ Транспорт: Возот на релацијата Кочани-Велес-Скопје во функција по поправка на локомотивата

Возот на релацијата Кочани-Велес-Скопје, којашто не сообраќа веќе 16 дена, ќе биде во функција откако ќе биде поправена локомотивата што беше оштетена при несреќа на 22. минатиот месец кога излета од шините кај железничката станица „Јане Сандански”, вели за МИА портпаролот ЈП Македонски железници Транспорт Беким Лачи.

Според него, поради недостиг на локомотиви, оштетената локомотива е на поправка, а не можеле веднаш да ја заменат бидејќи немаат доволно локомотиви.

-Се санира дефектот на локомотивата во депото на МЖ во Лисиче. Станува збор за сложена локомотива затоа поправката се уште трае. Кога ќе биде поправена веднаш ќе биде ставена во функција и пак ќе сообраќа возот Кочани-Велес-Скопје и обратно  – најави Лачи.

Прочитајте и...  Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа

Патничкиот воз од Кочани преку Велес за Скопје утрото на 22 јули во 8,25 минути од сеуште неутврдени причини излета од шините кај станицата „Јане Сандански” и удри во електричен столб, но немаше повредени лица.

Прочитај повеќе

Навални се опоравува побрзо од очекуваното, тврдат неговите соработници

Слободен печат

За Лукашенко Макрон е незрел политичар

Слободен печат

„Њујорк Тајмс”: Трамп платил само 750 долари данок за 2016 и 2017

Слободен печат

Гоце Делчев нема да не раздвојува, ќе најдеме решение прифатливо за сите

Соња Христовска Угриновска

Над шест милиони заразени од коронавирус во Индија

Слободен печат

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев по повод Денот на Бошњаците: Наскоро и до БиХ само со лични карти

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп пренесен во болница, се заканувал со самоубиство

Слободен печат

Американски суд времено ја блокирашe забраната против ТикТок

Слободен печат

Нови рестриктивни мерки во Велика Британија

Слободен печат

Ескалација на конфликтот во Нагорно Карабах: Стотици загинати ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат

Тркалезна маса за состојбата со болеста беснило во земјава

Слободен печат