МЗ: Уништен е турски инсулин од стоковите резерви набавен со паралелен увоз во време на Владата на ВМРО-ДПМНЕ

Министерството за здравство соопшти дека уништен е турски инсулин од стоковите резерви и станува збор за инсулин набавен со паралелен увоз во време на претходната влада, без проверен ладен ланец, без познато потекло и без оригинал сертификати, ВМРО-ДПМНЕ знаеле за тоа и должни се да одговорат зошто си играле со здравјето на пациентите?

Инсулинот од паралелен увоз, посочуваат од Министерството, е од времето на претходната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

– Граѓаните памтат и знаат, манипулациите нема да пројдат ни сега. Нов тендер за набавка на инсулини нема, затоа што за тендерот од 2018 година веќе се склучени договорите. Количините од стоковите резерви не се никако поврзани со количините за тендер. Воведени се три нови типови на инсулин, кои се најнова генерација на лекови – оригинални, со сертификат за квалитет и не се од паралелен увоз. Сега граѓани примаат оригинални инсулини. Не е како порано, да примаат инсулин без проверен ладен ланец и без оригинал сертификати. Во 2018 година се донесоа измените и дополнувањата на Законот за лекови и медицински средства. Оттогаш, сите лекови во нашата држава се со сертификат за квалитет. Нема повеќе инсулини од паралелен увоз, истакнуваат од Министерството.

Прочитајте и...  АСО: Одземењето на дозволата за работа на Еуростандард банка нема да влијае на стабилноста на осигурителниот пазар

Претходната Влада, наведуваат од Министерството, им го скрати буџетот на пациентите со дијабетес.

– Во 2016 година буџетот за оваа ставка изнесувал 730 милиони денари, а 2017 година го намалиле и изнесувал 562 милиони денари. За 2020 година, предвидено е да изнесува 750 милиони денари. Зошто покрај инсулините од паралелен увоз го намаливте и буџетот? Тоа не е вистинска грижа за пациентите! Уништувањето на инсулинот е од стоковите резерви и станува збор за инсулин набавен со паралелен увоз во време на претходната влада. ВМРО-ДПМНЕ многу добро знае што значи уништен инсулин од паралелен увоз од стокови резерви. Прашајте ги пациентите дали биле задоволни од паралелниот увоз на инсулин. И прашајте ги сега, колку се задоволни, потенцираат од Минитерството и апелирааат до политичката партија да престане со манипулациите.

Прочитајте и...  Работните места главни жаришта на коронавирусот во Франција

Прочитај повеќе

Британија во текот на коронакризата на граѓаните ќе им плаќа половина од сметката во рестораните и кафулињата

Слободен печат

Ахмети разочаран: Сега средба нека свикаат оние кои не дојдоа

Слободен печат

Работните места главни жаришта на коронавирусот во Франција

Слободен печат

Харис го обвини Трамп за ситуацијата со Ковид-19 во САД

Слободен печат

ЦИВИЛ го осудува говорот на омразата од директорката на делчевскиот здравствен дом

Слободен печат

Дер Шпигел: Наставници од ризични групи барале да не одат во училиштата, но биле одбиени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Белгија: Пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Слободен печат

Дендиас од Израел: Турските прекршувања се опасност за безбедноста и стабилноста

МИА Агенција

Повеќето новозаболени во Словенија се увезени случаи на Ковид-19 од Хрватска

Слободен печат

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита кои биле клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Слободен печат

Американската амбасадорка му го честиташе мандатот на Заев

Слободен печат

На вчерашните протести во Белорусија уапсени биле уште 700 демонстранти

Слободен печат