26 C
Скопје

МЗ: Пациентот кој почина и имаше 25 години имал хронично заболување и се лекувал во „Систина“

Пациентот кој имаше само 25 години, а денес влезе во црната листа на смртни случаи како последица од ковид 19, имал хронично заболување.  Министерството за здравство одговори дека пациентот имал хронично заболување и починал во приватната болница „Систина“, пренесе Фокус.

– Пациентот е пријавен од болницата „Систина“ и имал хронично заболување, се вели во одговорот на Министерството за здравство, без да наведат какво заболување имал.

Во денешната ковид-статистика во којашто има 33 починати, регистрирано е и починато лице на возраст од 40 години од Тетово и 49-годишно лице од Битола.

Според најновиот неделен извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 5 до 11 април е регистрирано намалување од 13,4 проценти на бројот на заразени во однос на претходната недела, но се регистрира зголемување на починатите лица од околу 6 проценти. Во овој период пријавени се 276 смртни случаи од 29 градови. Во однос на возраста, 238 лицa биле над 60 години, 27 лица на возраст од 50-59 години, 8 лица од возрасната група од 40-49 години и 3 лица на возраст од 30-39 години.

Поврзани вести

Русија ја регистрираше еднокомпонентната вакцина Спутник лајт

МИА Агенција

Шилегов: Градските пари не се прелеваат на сметката на „Армор плус” за противпожарната скала, нема конфликт на интереси

Слободен печат

Кацарска за СП: Без рационален пристап Македонија и Бугарија нема да најдат решение

Синдикатот на полицијата во Македонија в сабота на протест

Слободен печат

Во штипското училиште „Гоце Делчев” се инвестираат речиси 20 милиони денари

Слободен печат

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Остави Коментар