МЗ: Цените за детските кардиоваскуларни операции не се зголемени и остануваат бесплатни на товар на ФЗО – Слободен печат
ВестиМакедонија

МЗ: Цените за детските кардиоваскуларни операции не се зголемени и остануваат бесплатни на товар на ФЗО

Тврдењата за наводно зголемување од околу 20% по процедура за детска кардиохирургија се целосно неосновани!

Министерството за здравство, најостро реагира до политичка партија ВМРО-ДПМНЕ за денешната прес-конференција, во која се изнесени бројни невистини за цените на детските кардиоваскуларни операции.

Вистината е дека ништо не е променето. Операциите и понатаму остануваат бесплатни на товар на Фондот за здравствено осигурување. Цените за детските кардиохируршки операции не се зголемени.

Тврдењата за наводно зголемување од околу 20% по процедура за детска кардиохирургија се целосно неосновани! Цената по процедура е иста во Клиниката Жан Митрев, како што беше и на детската кардиохирургија.

Потенцираме, операциите и понатаму остануваат бесплатни на товар на ФЗО.

Министерството за здравство, Ви стои на располагање и отворено е за какво било појаснување или одговор во секое време, пред да се пласираат неточни информации во јавноста, кои внесуваат забуна, паника и се на штета на пациентите, се вели во соопштението на Министерството за здравство.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close