МЗ: „Астра-Зенека“ во земјава и понатаму ќе се дава на постари од 60 години

epa09074881 (FILE) - A vial of AstraZeneca's Covid-19 vaccine stored in Movianto in Oss, The Netherlands, 12 February 2021 (reissued 14 March 2021). The Dutch health ministry on 14 March 2021 said it was suspending the AstraZeneca vaccine rollout, just days after pressing ahead with its use. EPA-EFE/Remko de Waal

Вакцината на „Астра-Зенека“ во Македонија продолжува да се администрира за граѓаните повозрасни од 60 години, информираат за „Слободен печат“ од Министерството за здравство.

Европската агенција за лекови (ЕМА), викендов се најде во центарот на недоразбирање, откако нивниот претставник Марко Кавалери погрешно беше цитиран во изјава за италијанскиот весник „Ла Стампа“.

Во изјавата беше наведено дека претставникот на ЕМА, кажал дека постарите од 60 години, исто така треба да избегнуваат да се вакцинираат со „Астра-Зенека“, освен помладите од 60 години. Меѓутоа, Кавалери рече дека позицијата на Европската агенција за лекови воопшто не се променила во однос на администрацијата на вакцината на „Астра-Зенека“.

ЕМА и понатаму одобрува вакцината од овој производител да им се дава на сите граѓани над 18 години, меѓутоа некои европски земји одбираат да ја даваат на повозрасни од 50 години или на повозрасни од 60 години, поради ретки случаи на згрутчување на крвта.

„За жал, моите зборови не беа интерпретирани коректно во неодамнешното интервју за Ла Стампа“, изјави Кавалери за Ројтерс, додавајќи дека вакцината на „Астра-Зенека“ има поволен профил меѓу ризиците и бенефитите кај сите возрасни групи, но особено за тие над 60 години.

Видео на денот