МВР во координација со Амбасадата на САД спроведе тактичка вежба „Лебед 2023“

Фото: Оливер Спасовски, Фејсбук

Уште една потврда како за меѓусебното пријателство и партнерство, така и за придонесот на Република Северна Македонија во најмоќната политичко-безбедносна НАТО Алијанса, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на неговиот Фејсбук-профил, по повод тактичката вежба „Лебед 2023“ што денеска МВР ја спроведе во координација со Амбасадата на Соединетите Американски Држави.

Фото: Оливер Спасовски, Фејсбук

-Силно ја цениме поддршката која нашиот главен стратешки партнер Соединетите Американски Држави ни ја даваат преку Амбасадата на САД во сите процеси кои значат безбедна и напредна држава, особено во евроинтегративните процеси, вели тој.

Фото: Оливер Спасовски, Фејсбук

Спасовски додаде дека со ова партнерство, храбрите државнички одлуки со кои го заштитиле националниот идентитет и со функционалните политики на дијалог и разбирање, денес Република Северна Македонија е фактор на стабилност и на безбедност во регионот и Европа.

-Пријателството со САД претставува гаранција за стабилноста на нашата држава, но и на регионот. Дотолку повеќе што рефлектира и на засилената економска соработка и големиот интерес за инвестирање во земјава. Благодарност до амбасадорката на САД, Н.Е. Анџела Агелер, за континуираната поддршка во меѓусебната соработка, за која уверувам дека продолжува со ист интезитет, пишува министерот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот