21.8 C
Скопје

МВР работи на расчистување на случајот со прославата на роденден во Министерството за политички систем

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска добило пријава за вчерашната прослава на роденденот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети во новите простории на Министерството за политички систем, на која членови од врвот на партијата не носеле заштитни маски по која веќе постапува и за која бил известен и јавен обвинител. МВР по добиените насоки од него, презема мерки и активности за расчистување на случајот.

Согласно своите надлежности, велат од МВР, Државниот инспекторат за труд веќе најави вонреден инспекциски надзор во врска со почитување на мерките, препораките и одлуките на Владата на Република Северна Македонија заради заштита од ширењето на зараза од коронавирусот на вработените во оваа институција.

– Министерството за внатрешни работи, пак, согласно своите надлежности, постапува по пријава примена во текот на денешниот ден, во врска со која е известен Јавниот обвинител и по добиeните насоки од него, а во согласност со Одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи, планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразна болест ковид-19 предизвикана од вирусот SARS COV 2, презема мерки и активности за целосно расчистување на случајот, по што ќе следуваат соодветни поднесоци, изјави за МИА началникот на Одделение за информации од јавен карактер во МВР Сузана Прањиќ Талевска.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар