МВР: Лага е дека бугарски полицајци ќе дојдат во Скопје во сабота

Фото: Димитриј Богдановски / Google Maps

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира информациите кои се појавија во некои медиуми дека за безбедноста во сабота на чествувањето на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев во сабота во Скопје, ќе се грижат и бугарски полицајци.

Од МВР велат дека станува збор за комплетна дезинформација и извртување на факти, имајќи ги предвид соопштенијата кои деновиве, во пресрет на чествувањето на роденденот на Гоце Делчев ги сподели МВР со јавноста, како и неколкуте медиумски гостувања на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски токму на оваа тема. Од министерството велат дека објавувањето на вакви дезинформации е „недозволиво“ и „срамно“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот