4 C
Скопје

МВР казни 202 возачи во Скопје по разни основи, 22 за зборување на мобилен телефон

Само на територијата на град Скопје се изречени вкупно 202 мерки за сообраќајни прекршоци, меѓу кои 22 за користење на мобилен телефон за време на управување автомобил, информираат од Министерството нза внатрешни работи (МВР).

За возење без возачка дозвола се изречени 17 санкции, додека, како што соопшти МВР, 19 мерки се изречени за технички неисправни и нерегистрирани возила, седум за непочитување на брзината на движење, пет за минување на црвено светло и 58 мерки за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат, се навеудва во соопштението, и во наредните денови и се апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Прочитајте и...  Средба на претседателот Пендаровски со стопанските комори од Платформата за јавно-приватен дијалог

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар