7 C
Скопје

МВР: Изречени 202 казни по разни основи во последниот ден од ноември

Министерството за внатрешни работи (МВР) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот во текот на вчерашниот ден (30 ноември).

– Само на територијата на град Скопје се изречени вкупно 202 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола – 18 санкции, за технички неисправни и нерегистрирани возила – 13 мерки, за непрописно паркирани возила – 65 санкции, „пајак службата подигна 49 возила и за неносење на заштитна маска – 21 санкција, се вели во соопштението на МВР.

Од МВР порачуваат дека засилените сообраќајни контроли ќе продолжуваат и во наредните денови и се апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

Прочитајте и...  Од вечерва промена на времето со дожд и снег, преодно стабилизирање в четврток

Поврзани вести

Средба на Заев со амбасадорката Галовеј: НАТО членството нека биде охрабрување за британските инвеститори да инвестираат во С. Македонија

Слободен печат

САД ќе ги надоместат четирите изгубени години во борбата против климатските промени

Слободен печат

Петров: Следува петти пакет мерки, 2021 е година за рестарт на македонската економија

Слободен печат

Бајден ја укина забраната трансродови лица да служат војска

Илинка Иљоска

Рокот за аплицирање е до 1 март: Стипендии за студии и истражувања во Словенија за академската 2021/22

Слободен печат

ЕК: Одговорите на АстраЗенека не се задоволителни

Слободен печат

Остави Коментар