МВР го демантира Мицкоски: Полицијата веднаш реагираше и го спречи насилството

Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

МВР вечерва соопшти дека „целосно ги демантира тврдењата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека полицијата не била присутна и не реагирала при инцидентот кај споменикот Скендербег“.

„Напротив, полицијата беше на лице место, во истиот момент реагираше и го спречи насилството, а едно лице веднаш беше приведено кое е осомничено за пукање од огнено оружје. За време на протестите полицијата е целосно на ниво на задачата и апелираме партиите да престанат со дезинформации“, се вели во соопштението.

МВР објави и видеоснимка, на која, според министерството, „точно се гледа колку брзо повеќе од десет припадници на полицијата реагираат и спречуваат поголем инцидент“:

Видео на денот