МВР достави одговор до АВМУ: Боки 13 не бил обезбедуван од полициски службеници

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) продолжува со постапката за утврдување на фактичката состојба за можното тајно содружништво во 1 ТВ.

„Во насока на заштита на јавниот интерес и за расветлување на случајот од регулаторен аспект, очекуваме соработката со релевантните институции да биде на високо ниво“, се наведува во соопштението од АВМУ.

АВМУ денеска извести дека Министерството за внатрешни работи (МВР) доставило одговор во врска со барањето за информација дали лицето Бојан Јовановски било обезбедувано од ова министерство како сопственик на 1 ТВ.

„Во одговорот е наведено дека МВР нема преземено никакви мерки и активности за обезбедување на наведеното лице, врз основа на што и воопшто не се ангажирани полициски службеници за негово лично обезбедување“, се наведува во одговорот од МВР.

Прочитајте и...  Богојески: Сега на Македонија и е потребно големо опозиционо организирање (ВИДЕО)

Агенцијата продолжува со постапката за утврдување на фактичката состојба за можното тајно содружништво во 1 ТВ, поради што се обрати и до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Информации ќе бидат побарани и од други институции, се додова во соопштението на АВМУ.

Прочитај повеќе

Силен напад или лоша заштита ја „турна“ страницата на ДИК

Слободен печат

Мала победа на СДСМ, голем предизвик за формирање влада

За 24 часа има 60 новозаразени со коронавирус во Црна Гора

Слободен печат

Јавната седница на ДИК презакажана за 19.30 часот

Слободен печат

SafeJournalists: Ги осудуваме смртните закани и сексистичките навреди кон новинарката Тања Милевска

Слободен печат

Кина после повеќе од половина година ги отвора кината: Салите ќе бидат полупразни, а ќе важат посебни правила

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рот му ја честиташе победата на Заев: Во исчекување сме да се фатиме за работи и да ве поддржиме на патот кон ЕУ

Слободен печат

Мета: Многу честитки до албанските партии за високата застапеност во новиот парламент

Слободен печат

Манчевски ја обвини АВМУ за политизација: Телма и Алсат-М го немаат прекршено Изборниот законик со пренесување на изјава на Филипче во својство на министер

Слободен печат

Песков: Русија нема ништо со хакерските напади и мешањето во изборите во Велика Британија

Слободен печат

Ревидиран списокот за влез во земјите на ЕУ: Македонија се уште отсутна, тргнати се и Србија и Црна Гора

Слободен печат

СДСМ: Ги осудуваме опасните повици од страна на Левица, обвинителството да реагира

Слободен печат