Музиката на „Софиските солисти“ ги  допре срцата на публиката на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ синоќа во црквата „Света Софија“ донесе концерт на Камерниот оркестар Софиски солисти  од Бугарија кој настапи под диригентската палка на маестро Георги Патриков.

Солист на вечерта беше познатиот македонски флејтист Страшо Темков кој вели дека првпат настапува со овој реномиран камерен состав.

Публиката уживаше во Античката свита на композиторот Џон Рутер, во моцартовото Диовертименто за гудачи, во Едноставната симфонија на Бенџамин Бритн, во Серенадата од Антонин Дрворжак, а извонредните музичари ја доловија и композицијата Македонско капричо од Драган Шуплевски.

Камерниот оркестар „Софиски солисти“ е основан во 1962 година од страна на група млади музичари, тогашни членови на Софиската опера.

Првиот концерт се одржал во март 1962 година под диригентската палка на Михаил Ангелов и веднаш ги освоил симпатиите на софиската публика.

Прочитајте и...  „Охридско лето" по повод смртта на маестро Кшиштоф Пендерецки

Ансамблот остварил бројни турнеи во земјите од Европа, но и 10 турнеи во САД, 13 во Јапонија, 7 во Кореја, но и настапи во Кина, Австралија и Јужна Америка. Настапувале во престижни концертни сали како: „Карнеги хол“ во Њујорк, „Ројал Алберт хол“ и „Барбикан“ во Лондон, „Гевандхаус“во Лајпциг, салата „Гаво“ во Париз, „Концертгебау“ во Амстердам, операта во Сиднеј, „Сантори хол“ во Токио и „Симфони хол“ во Осака.

Прочитај повеќе

„Охридско лето” по повод смртта на маестро Кшиштоф Пендерецки

МИА Агенција

Илиевски: На јутјуб каналот на филхармонија ги објавуваме сите наши концерти, уметноста постои заради публиката (ВИДЕО)

Слободен печат

„Карантински приказни – Антологија на изолацијата“, предизвик за собирање најкреативни раскази во изолација

Слободен печат

Со изведба на „Parla piu piano“ Ѓиновска – Илковска порача: Ќе го победиме вирусот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ристовски – Принц: Сите треба да се однесуваме како да имаме коронавирус, тоа е начин да се справиме со него (ВИДЕО)

Слободен печат

Виртуозот Трпчевски во самоизолација испрати музичка порака до Загреб за верба и надеж (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Директорот на Кумановскиот театар ги отфрли обвинувањата на вработените дека ги повикал на работа

Слободен печат

Седете дома и гледајте македонски филмови: Кинотека онлајн сподели дел од архивата

Слободен печат

Претставите на Театар за деца и младинци ќе се прикажуваат на МРТВ

Слободен печат

МНТ во вашите домови: На Јутјуб бесплатно гледајте претстави од репертоарот на театарот

Слободен печат

#ЧИТАЈДОМА – „ТРИ“ нуди бесплатни е-книги цел месец

Слободен печат

Георгиевски: Романот на годината не висеше на конец, тој е како престарена рок ѕвезда

Слободен печат