Музичката индустрија повика на запирање на работата поради Џорџ Флојд, МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Сите три главни американски дискографски куќи на социјалните мрежи објавија дека на еден ден престануваат со работа и „повторно се поврзуваат со својата заедница“, пишува Би-би-си.

Вработените денеска се слободни, а вторник е прогласен за „ден на акција, чија цел е да се поттикнат луѓето на одговорност и на промени“.

Бројни светски ѕвезди се огласија по повод смртта на Флојд.

Ријана на Инстаграм сподели чувства на гнев и тага низ кои поминува последнава недела.

Тешко ми е кога гледам моите луѓе да ги убиваат јавно и да ги погубуваат од ден во ден“, напиша пејачката.

EPA-EFE/PETER FOLEY

Бијонсе на Инстаграм објави видео, барајќи од своите фанови да ја потпишат петицијата со која се бара правда за Флојд.

Прочитајте и...  Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Сите сведочевме на неговото убиство сред бел ден. Скршена сум и ужасната“, напиша.

EPA/LARRY W. SMITH

Лејди Гага на Твитер порача дека гласот на црнечката заедница е замолкнат веќе одамна и дека смртта на Џорџ Флојд е резултат на расизмот и на корумпираниот систем.

Тејлор Свофт на Твитер изрази гнев кон претседателот Доналд Трамп, а Трамп не го поштеди ни фронтменот на „Ганс ен Роузес“, Аксел Роуз, кој на Трамп му се обрати директно, одговарајќи на неговиот твит.

Аријана Гранде, Ник Канон, Јангблад, Камила Кабељо и Шон Мендез во текот на викендот се придружија на протестите одржани низ Америка.

МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Телевизискиот музички канал МТВ и други сродни канали ширум светот во понеделникот објавија дека ќе ги замрачат екраните обележувајќи ја насилната смрт на Афроамериканецот Џорџ Флојд и придужувајќи им се на останатите медиуми во осудата на расната нееднаквост.

Прочитајте и...  Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Најавија дека во понеделник во 17 часот по локално време на 8 минути и 46 секунди ќе ги замрачат екраните, точно толку време колку што минатата недела полицаецот на Флојд со коленото му го притискаше вратот.

Прочитај повеќе

Доделувањето на MTV музичките награди сепак ќе се одржи во Њујорк кон крајот на Август! (ФОТО)

Слободен Печат

Секој ден правел по 200 склекови, а резултатот после само еден месец бил неверојатен! (ФОТО)

Слободен Печат

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат

Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат

Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Греј се разведува по 19 години брак: Парот живее одвоено уште од јануари

Слободен печат

Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен Печат

Славеничкото издание на Меланија: Првата дама на Америка во бел фустан со детаљ кој ефектно ја обликува половината! (ФОТО)

Слободен печат