Муза на Хичкок и принцеза на Монако: Модната икона Грејс Кели која се откажа од актерството во врвот на кариерата! (ФОТО)

Станувајќи принцеза на само 26 години, музата на режисерот Алфред Хичкок, Грејс Кели е една од холивудските икони кои ја дефинираа златната ера. Млада жена која секогаш била во тренд со својот елегантен и грациозен стил.

профимедиа

Сите во некој момент од животот сме гледале модни стилови на одредени личности и сме се обиделе да ги копираме.

профимедиа

Грејс Кели носела едноставни и класични предмети. Од широки маици до Оксфорд кошули, тесни суќни и фармерки, Грејс носела се во неутрални и пастелни бои. Таа носела штикли, еспадрили и дури патики со апсолутна доверба. Стилот кој секогаш е беспрекорен и елеганцијата, ја направија Грејс Кели инспирација на многу дизајнери.

профимедиа

Како Американка, Грејс Кели станала првиот член на европското благородништво од тој континент, како и првата славна личност што се омажила за една од благородните куќи на Европа. Таа се здоби со светска слава за улогата во филмот „Точно напладне“, а денес ја паметиме претежно за нејзините улоги како ладна русокоса во филмовите на Алфред Хичкок.

Прочитајте и...  Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!
профимедиа

Иако Грејс Кели била актеркси активна 6 години, бидејќи своето прво деби го остварила во 1951 година за на крајот да се повлече додека е на врвот на славата во 1956 година, подоцна во нејзините записи се воспоставило како голема грешка за која таа зажалила.

профимедиа

Таа се венчала со Рејнер Трети на 18 април 1956 година во Монако пред 3 илјади гости и бројни телевизиски камери. Се проценува дека нивната венчавка ја следеле околу 30 милиони луѓе ширум светот, а венчаницата на Грејс останала запишана во модната историја како „моден момент вреден за памтење“.

профимедиа

Таа починала во сообраќајна несреќа во 1982 година, а за време на животот станала модна амбасадорка која го популаризирала брендод Хермес.

Прочитајте и...  Дива свиња на нудист му го украла лаптопот, па гол ја бркал по излетничкото место (ФОТО)
профимедиа
профимедиа

Прочитај повеќе

Не можете да заспиете? Овој природен лек делува подобро од апчињата за спиење

Слободен печат

Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!

Слободен печат

Почина италијанската комичарка Франка Валери: Пред девет дена го прослави 100-от роденден

Слободен печат

Најголемиот холивудски заводник го скротила само една жена, нејзината смрт никогаш не ја преболел

Слободен печат

Ова лето јадете плодови со сина или со црвена боја

Слободен печат

Витни Хјустон почина пред 8 години, а нејзината смрт сè уште е мистерија: Песните сами ќе ви објаснат и ќе сфатите каде сум

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во колку часот сте родени? Часот на раѓање ќе ви открие каква личност сте или каква е личноста која ви се допаѓа

Слободен печат

Тања Савиќ очајна откако маж ѝ ги однесе децата во Австралија без нејзино знаење: Пет дена не сум ги слушнала синовите

Слободен печат

Најубавите мисли од Моника Белучи: Не треба да ги мразите луѓето кои ви завидуваат, тие признаваат дека сте подобри

Слободен печат

Дива свиња на нудист му го украла лаптопот, па гол ја бркал по излетничкото место (ФОТО)

Слободен печат

Андрија Милошевиќ не е само шегаџија: Ја покажа и својата романтична страна

Слободен печат

Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

Слободен Печат