Мустафа: Следната средба со Курти ќе биде одлучувачка за новата влада

Мустафа додаде дека во текот на оваа недела би требало да биде познато дали ќе има договор или не.

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа денеска изјави дека неговата партија нема да го разгледа предлогот на Движењето Самоопределување, и даде до знаење дека следната средба со Курти ќе биде одлучувачка за евентуално постигнување на договор за Влада.

Во изјава за медиумите Мустафа рече дека ЛДК не побарале зголемување на бројот на министерствата и дека веќе нема потреба разговорите со Самоопределување да траат по три часа.

– Повеќе не гледам причина да седнеме и да разговараме цели три часа и да излеземе како неми пред вас и јавноста. Единствената причина за која би се сретнале е да го потпишеме договорот. Следната средба треба да биде последната средба за завршување на договорот, или средба на која ќе се констатира дека не можеме да постигнеме договор. Ние ќе направиме напори таа средба да биде последна со намера да постигнеме договор – рече Мустафа.

Прочитајте и...  Коронавирусот повторно се шири во Нов Зеланд, потврдени нови 12 позитивни случаи

Мустафа додаде дека во текот на оваа недела би требало да биде познато дали ќе има договор или не.

Прочитај повеќе

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат

Протест пред седиштето на ЕВН во Гостивар

Слободен печат