Мустафа: Самоопределување треба да го одреди датумот за формирање на влада, а не ние

Исто така во својата реакција, Мустафа вели дека Самоопределување не се консултирал со Демократскиот сојуз на Косово за изборот на нов спикер во собранието.

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа, реагираше на изјавата на лидерот на Самоопределување, Албин Курти, кој рече дека датумот за формирање на новата влада во Косово го одредува Демократскиот сојуз на Косово а не претседателот на државата.

„Демократскиот сојуз на Косово не одредува датуми. Датумот го одредува субјектот кој што победува на избори, таа го зима мандатот за формирање на влада. Но, ДСК, инсистира што побрзо да се формираат институциите, и ова не значи дека ДСК по секоја цена треба да биде дел од владата“, напиша Мустафа на социјалните мрежи.

Исто така во својата реакција, Мустафа вели дека Самоопределување не се консултирал со Демократскиот сојуз на Косово за изборот на нов спикер во собранието.

Прочитајте и...  Германските зоолошки градини бараат помош од 100 милиони евра

Како што се знае на конститутивната седница на новото косовско собрание кое се одржа на 26 декември за претседател беше избран Глаук Конјуфца од Самоопределување.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат