Мустафа: Имаме притисок од странскиот фактор за формирање на влада

Амбасадите се заинтересирани Косово да има влада и поради тоа доаѓаат и разговараат со нас. И ние сме заинтересирани што поскоро Косово да добие влада, изјави Мустафа.

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа потврди денеска дека меѓународните претставници во земјата, пред се амбасадорите од државите на „Квинтот” и Европската Унија (ЕУ), инсистираат Косово што поскоро да добие влада, јави дописникот на МИА од Приштина.

По средбата со амбасадорот на Велика Британија во Косово, Николас Абот, одржана во седиштето на ЛДК, Мустафа изјави дека и неговата партија, која беше второрангирана на октомвриските парламентарни избори, зад Движењето Самоопределување (ВВ), е заинтересирана двете досега опозициски партии да постигнат договор за заедничка влада.

– Амбасадите се заинтересирани Косово да има влада и поради тоа доаѓаат и разговараат со нас. И ние сме заинтересирани што поскоро Косово да добие влада, изјави Мустафа.

Прочитајте и...  СЗО: Речиси два милиона новозаболени со ковид-19 во светот за една недела

Тој потврди дека на денешната седница на партиското претседателство ќе се третира прашањето на коалиција со ВВ, откако таа партија вчера официјално за мандатар за состав на новата влада го предложи својот лидер, Албин Курти.

– Ние имаме седница на претседателството денеска. Ќе разговараме за тоа прашање. Ќе се обидеме да изнајдеме начин за да постигнеме договор, изјави Мустафа.

Прочитај повеќе

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат

Фејсбук и Инстаграм поради прописите ќе ја напуштат Европа?

Слободен печат

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британија со нови рестриктивни мерки: Полициски час за рестораните, казни за неносење маски, свадби и погреби со ограничен број луѓе

Слободен печат

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат

Се „крчка“ нов Кривичен законик, но и Закон за кривична постапка.

Лука Андреев

Макрон ја повика Русија да објасни за труењето на Навални, нема да толерира хемиско оружје

Слободен печат

Хашки обвинител: Ќе ги гониме оние кои ќе го откријат идентитетот на сведоците против ОВК

Слободен печат

Д-р Марковски: Потребно е владино тело од 4-5 доктори кое ќе носи одлуки за да излеземе од пандемијата

Слободен печат