7 C
Скопје

Муслиманскиот совет: Муслиманите во Франција не се прогонувани

Муслиманскиот совет: Муслиманите во Франција не се прогонувани

Лидерот на Францускиот совет за муслиманска вера (ЦФЦМ) Мохамед Мусауи оцени дека муслиманите во Франција не се прогонувани. Тој се обидува да ја смири ситуацијата бидејќи револтот во Турција и на Блискиот исток расте по изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за карикатурите на пророкот Мухамед. Во некои региони дури прераснува во масовни протести.

„Франција е голема земја, муслиманските граѓани не се прогонувани, тие можат слободно да градат џамии и да ја практикуваат својата религија слободно“, рече Мусауи.

„Знаеме дека промоторите на овие кампањи велат дека го бранат исламот и ги повикуваме муслиманите во Франција да бидат мудри. Сите кампањи за оцрнување на Франција се контрапродуктивни и создаваат поделби“, додаде Мусауи, барајќи од „верниците да ги бранат интересите на земјата“.

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, откако Ердоган повика на бојкот на француските производи

Прочитајте и...  Поради ургентната состојба со новите варијанти на ковид-19: Делфреси се залага за повторно затворање на Франција

Поврзани вести

Девет години затвор доби поранешен министер за образование обвинет за педофилија

И.И.

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Слободен печат

Ресторани почнаа да нудат попуст на вакцинираните: По 10 до 20 отсто во зависност од дозата

И.И.

Потпретседателот на НСОН, Ајдини со обвинување: Има притисоци од директори на училишта за отчленување од синдикатот

Слободен печат

Продолжува трендот на релативно висок број на новозаболени од Ковид-19 во Косово

Слободен печат

Собраниска комисија за здравство: Се расчистува патот за одобрение за ставање во промет на вакцините против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар