Муса ја однесе Хрватска во финалето на Европското првенство

Ракометната репрезентација на Хрватска е првиот финалист на Европското првенство.

Хрватска во епско полуфинале во кое се играа и продолженија ја совлада Норвешка со 29:28 и в недела во финалето ќе го лови првото европско злато.

Јунак на „коцкестите“ е пикерот Жељко Муса кој во последните секудни го постигна победоносниот гол во натпреварот на кој се играа две продолженија.


Иако за многумина Норвешка беше главен фаворит за златниот медал, Хрватите одлично го започнаа мечот, селекторот Лино Червар покажа дека е вистински гениј, постави одлична одбрана со која го запре нападот на Норвешка на само 10 голови во првото полувреме кое неговите избраници го добија со два гола разлика (12:10).

Прочитајте и...  Коби Брајант постхумно влегува во кошаркарската Куќа на славните

Во вториот дел, Норвежаните се созедоа и со серија од 7:3 дојдоа и до предност од 17:16 и ја вратија максималната неизвесност. До крајот на регуларниот дел се играше гол за гол, а шутот за победа на Домагој Дувњак беше блокиран од Норвежаните по што се замина во продолженијата од пет минути.

Во првите продолженија, повторно Дувњак одлучуваше, но овој пат го реализира пеналот откако истече времето и го однесе натпреварот во нови продолженија од по пет минути.

Во ист ритам продолжија и вторите продолженија. Се играше гол за гол, а по 75. минути резултат повторно беше израмнет (28-28). Во последните пет минути немаше гол се до последниот напад кој успеа да го реализира Муса и да и донесе на Хрватска победа од 29-28.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ ја покажа класата, Надал: Големо благодарам до Ноле! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Откриено зашто е уапсен Пријовиќ, не го прекршил полицискиот час

Слободен печат

Се обложуваат и кога ќе изгубат ме навредуваат бидејќи сум муслиманка

Слободен печат

Милионска донација и на Чави за борбата против коронавирусот

Слободен печат

Финалето на ЛШ во нов термин

Слободен печат

Нејмар е подобро решение од Лаутаро за Барселона

Слободен печат

Нов трет случај на коронавирус во Барселона

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите „муштерии“ на Меси на една фотографија (ФОТО)

Слободен печат

Казни за ѕвездите на Баерн кои нема да возат Ауди

Слободен печат

Вимблдон дебело ќе го наплати откажувањето, бара повеќе од 100 милиони евра

Слободен печат

Српски фудбалер и миленик на газдата на ПАОК уапсен во Белград, бил пијан и не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

На Шарапова и е досадно во изолација, го објави својот број од мобилниот и бара луѓе за допишување (ВИДЕО)

Слободен печат

Тенисерите поради коронавирусот останаа без пари, Британка бара работа како продавачка во маркет

Слободен печат