Мурињо се враќа во Премиер лигата - Слободен печат

Мурињо се враќа во Премиер лигата

Рафаел Бенитез си замина од клупата на Њукасл, а медиумите експресно го пронајдоа неговиот наследник. Поранешниот менаџер на Челси и на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо е фаворит за тренерската позиција во Њукасл, пишува „Калчомеркато“.

Италијанците оваа информација ја лиферуваа бидејќи како помошник на Мурињо во англискиот премиерлигаш се споменува некогашниот дефанзивец на Интер од времето токму кога Португалецот беше тренер, Марко Матераци.

Мурињо му беше тренер на Матераци во Интер и заедно во 2010 година ја освоија Лигата на шампионите. Матераци не крие дека има одлични односи со Мурињо кој во 2008 година со една СМС порака го убеди да остане во Интер. Италијанецот исто така му се доверил на Мурињо дека сака да започне тренерска кариера, па токму поради оваа информација, „Калчомеркато“ објави дека тие веќе разговарале за евентуална соработка.

Прочитајте и...  Дувњак МВП на Европското првенство, екс вардарци во идеалниот тим

Њукасл освен што ќе го смени Рафаел Бенитез, во текот на летото ќе го промени и сопственикот, контроверзниот Мајк Ешли се очекува во најското време да ја финализира продбата на англискиот тим на шеикот Калед бин Зајед ал-Нахјану за сума од 350 милиони евра.

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Покрај Брајант и Џиџи загинаа уште седум лица во хеликоптерската несреќа

Слободен печат

Леброн во солзи поради Коби (ВИДЕО)

Слободен печат

Шекил шокиран од смртта на Брајант

Слободен печат

Кошаркарите не играа 24 секунди во чест на Брајант (ВИДЕО)

Слободен печат

Фановите се собираат пред „Стејплс“ центарот, никој не верува што се случи

Слободен печат

Црната Мамба замина во легендите: Кој беше Коби Брајант, еден од најдобрите кошаркари во историјата

Зоран Спасоски

Остави Коментар

seventeen + 13 =

Прочитај повеќе

Покрај Брајант, меѓу загинатите е и неговата ќерка Џиџи

Слободен печат

Ѓоковиќ и Брајант беа големи пријатели, му помогна на тенисерот кога му беше најтешко

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Светот се простува од Брајант со емотивни пораки

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Фудбалерите ќе имаат огромна поддршка против Косово: Се обединија сите македонски навивачки групи

Слободен печат