Мурињо пред Шкендија: Ваквите мечеви се потешки од оние во групната фаза!

Менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо потврди дека Деле Али ќе биде меѓу патниците за Скопје каде ќе го играат утрешниот натпревар против Шкендија во третото квалификациско коло на Лига Европа.

Португалскиот стратег смета дека англискиот репрезентативец Али ќе ја има шансата за настап, а во составот нема да биде новото летно засилување од Реал Мадрид, Серџо Регулион кој не е ниту во УЕФА листата.

Мурињо ќе направи силен состав за дуелот в четврток на Националната арена „Тодор Проески“ кој ќе стартува од 20.00 часот.

– Од секогаш сум кажувал дека Деле Али ќе ја добие шансата, ќе биде важно за него да ги покаже перформансите. Сакаме пласман во групите на Лига Европа. Но, мислам дека овие нокаут мечеви се потешки од оние во групната фаза со четири екипи и шест натпревари.

Во претходното квалификациско коло дури и со силен тим кој го имавме во Бугарија, бевме на 15 минути од елиминација. Значи, во вакви мечеви не смееме да ризикуваме – вели Мурињо.

Прочитајте и...  Јувентус домаќин на Барса во дербито на ЛШ

Неговите играчи веќе тренираат и ја темпираат формата за натпреварот против Шкендија.

Поврзани вести

Почина еден од основачите на „Комити“, Горан Костадиновски – Гого

Слободен печат

ЛШ заминува во историја: Како ќе изгледа составот на Европската Супер лига?

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ на Лазаров во изборот за гол на колото во Франција!

Слободен печат

УЕФА го најавува историскиот меч Грузија-Македонија

Слободен печат

Јувентус домаќин на Барса во дербито на ЛШ

Слободен печат

ВИДЕО: Бензема „наредува“ да не се додава топката на другиот напаѓач на Реал!

Слободен печат

Остави Коментар