Мурињо пред сензационален кам-бек во Мадрид - Слободен печат

Мурињо пред сензационален кам-бек во Мадрид

По ремито пред своите гледачи со Ваљадолид (1:1), медиумите повторно упатија остри критики кон фудбалерите на Реал Мадрид и во прв ред кон тренерот Зинедин Зидан.

Тие сметаат дека Зидан повторно не ја контролира ситуацијата по враќањето на клупата, дека екипата игра лошо, а некои негови одлуки влијаат и на играта и на резултатите.

Затоа вториот мадридски весник „Марка“ кој никогаш не греши со информациите за Реал Мадрид, објави дека Зидан брзо ја губи довербата, и претседателот Флорентино Перез веќе има подготвено замена за Французинот.

Станува збор за Жозе Мурињо кој беше во игра за клупата на Реал Мадрид и пред пет месеци кога се врати Зидан, но тогаш ја немаше довербата од играчите и од поголем дел од акционерите на клубот. Сега состојбата е променета, голем дел од акционерите предводени од Перез го гледаат Мурињо како спасител на „кралскиот“ клуб, човек кој ќе може да ја смири атмосферата во соблекувалната но и да донесе ред и мир во играта на теренот.

Прочитајте и...  Лечиќ: Кошаркарите нека го израдуваат народот со победа над Естонците!

Токму затоа Мурињо ги одбиваше сите понуди кои летово пристигнуваа на негова адреса. Според „Марка“ сега станува јасно зашто Перез не му ја исполни најголемата желба на Зидан, да го купи Пол Погба од Манчестер јунајтед , бидејќи Мурињо не го сака Французинот во екипа.

Зидан кој веќе се наоѓа на „тенок лед“ кај Перез, до крајот на преодниот рок инсистира да му биде ангажиран играч од средниот ред, но претседателот има поинакви планови, го сака Нејмар. Реал Мадрид во наредните три кола игра против Виљареал на гости, потоа го пречекува Леванте и во првот големо дерби и гостува на Севиља, а доколку продолжи со распродажбата на бодовите, тогаш Зидан многу брзо и по втор пат ќе на напушти клупата на „кралскиот“ клуб.

Прочитајте и...  Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

16 + дваесет =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат