Мурињо планира големи трансфери во Тотенхем!

После заминувањето на Маурисио Покетино, Тотенхем веднаш ја промовираше замената за Аргентинецот, поточно славниот Жозе Мурињо кој ќе се обиде да ја врати екипата на победничките патеки.

– Што ветувам? Страст, вистинска страст. Страст за мојата работа, но и страст за мојот клуб, како што и ја поминав сета моја досегашна кариера. Сакам да им донесам среќа на сите кои го сакаат клубот – се зборовите на Мурињо.

Воедно тренерите Жоао Сакраменто и Нуно Сантош го напуштија Лил и ќе се приклучат на штабот Мурињо во Тотенхем, соопштија двата клуба.

Португалскиот стратег е карактеристичен по неговиот индивидуален стил, не помина еден ден од неговото назначување, а веќе според британските медиуми планира да донесе големи засилувања во лондонскиот тим.

Прочитајте и...  ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен, недостасуваат милион денари

Се шпекулира дека три имиња би можеле да го облечат дресот на Тотенхем, тие се Герет Бејл, Пауло Дибала и Бруно Фернандеш.

Крилото на Реал Мадрид, Бејл сезонава не е целосно во плановите на „кралскиот“ клуб и Зинедин Зидан, иако многу често се говори за негово заминување и дека не е во најдобро односи со францускиот тренер.

Тоа би било враќање во Премиер лигата, бидејќи во периодот од 2007 до 2013 година веќе ги бранеше боите на Тотенхем (146 натпревари, 42 голови) пред да се пресели во Реал.

Но, Мурињо за услугите на Бејл има конкуренција од својот поранешен клуб Манчестер јунајтед.

Прочитајте и...  Убиен братот на фудбалер на Тотенхем

Освен за велшкиот интернационалец, Португалецот ја следи и ситуацијата со напаѓачот на Јувентус, Пауло Дибала и фудбалерот од средниот ред на Спортинг, Бруно Фернандеш.

Освен тие, според светските обложувалници добри шанси за трансфер на „Олд Трафорд“ имаат уште Златан Ибрахимовиќ кој во изминатиот период ја заврши американската турнеја, потоа Немања Матиќ, како и новото светско „чудо“, Ерлинг Браут Халанд.

Прочитај повеќе

Светот му се смее на најскапиот дефанзивец: Мегваер чуваше свој играч кога Саутемптон даде гол (ВИДЕО)

Слободен печат

НОВА ЛУДОРИЈА: На Бејл воопшто не му се досадно на клупата на Реал Мадрид (ФОТО)

Слободен печат

НБА играч излегол по храна, доби десетдневен карантин

Слободен печат

Челси повторно ќе купува голман од Шпанија и тоа најскапиот

Слободен печат

Димитров се излечи од коронавирусот

Слободен печат

Сити ја слави победата над УЕФА, нов договор за Гвардиола

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реал на една победа до шампионската титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Во 96 минута избега триумфот на Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека се бори за сите играчи

Слободен печат

Сетиен останува тренер на Барса, а наскоро нов договор за Меси!

Слободен печат

НБА: Расел Вестбрук позитивен на коронавирус!

Слободен печат

ЕХФ ги потсети ракометните фанови на победничкиот гол на Лазаров! (ВИДЕО)

Слободен печат