Мурињо откри што му шепна на Пеп пред 10 години во епското полуфинале (ВИДЕО)

Жозе Мурињо се потсети на моментот од реванш полуфиналниот дуел од ЛШ помеѓу Барселона и Интер.

Интер во првото полуфинале славеше со 3:1 и во реваншот на „Камп Ноу“ го очекуваше вистински пекол, посебно по 28. минута кога италијанскиот тим остана со играч помалку. Во таа 28. минута, Тиаго Мота при дуел со Серхио Бускетс го оттурна својот противник во пределот на вратот и вилицата. Бускетс веднаш падна како покосен иако не стануваше за удар, туку за оттурнување. Но, судијата Франк де Блекере на изненадување на играчите на Интер му покажа црвен картон на Мота, што за многумина тоа претставуваше еден вид компензација за пропустите на штета на Барселона во првиот натпревар.

Додека Мота го напушташе теренот, тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола, го искористи тој момент и го повика Златан Ибрахимовиќ за да му даде нови совети. Во тој момент Мурињо му пријде на Гвардиола од зад грб и притоа му шепна нешто на изненадениот Гвардиола.

Прочитајте и...  Пред точно една година Вардар направи историски пресврт против Барселона и го трасира патот до втората европска титула (ФОТО+ВИДЕО)

По изразот на лицето на Гвардиола, се чини дека стануваше за некоја прозивка, и токму во тие моменти настана легендарната фотографија.
Португалецот по 10 години раскажа што точно му рече на Гвардиола.

– Кога Бускетс се фрли на теренот како некој да го нокаутирал и кога судијата го извади црвениот картон, со дел од окото приметив дека клупата на Барселона го прославуваше исклучувањето. Гвардиола веднаш го повика Ибра за да му објасни како да се постави играта 11 на 10. Му пријдов и му реков: Немој прерано да славите, сè уште не е готово.

На крајот Барселона победи со 1:0 но тоа не беше доволно за да се пласира во финалето, а натпреварот ќе остане запомнет по неверојатната игра во одбрана на Интер која потклекна дури во 84. минута.

Прочитајте и...  Македонија ЃП ги прекина тренинзите по позитивните случаи на корона во македонскиот фудбал

– Тоа беше епска игра во одбраната, но не треба да се заборави дека во првиот натпревар победивме со 3:1 и имавме право да играме така. Доколку Пандев не се повредеше на загревањето, ќе игравме многу поофанзивно – вели Мурињо.

Прочитај повеќе

„Тур д`Фред“: 600 километри со велосипед до новиот клуб!

Слободен печат

Конечно Серија А: Елмас, Пандев и Несторовски со нови натпревари од 23 јуни!

Слободен печат

Тајсон ни во Топ 10: Кој е најдобриот боксер на сите времиња? (ФОТО)

Слободен печат

Нова регионална кошаркарска лига – Србија, Грција, Македонија..!?

Слободен печат

Фудбал во Сирија: Празни стадиони, преполни згради! (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал Мадрид нема да игра на „Сантјаго Бернабеу“ (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кирјос повторно го провоцираше Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат

СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Слободен печат

Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

Слободен печат

Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Слободен печат

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат