Мурињо: Не ја сакам Лигата на Европа, но два пати ја освоив

Менаџерот на Тотенхем има поголеми амбиции од настап во второто по квалитет европско натпрварување.

Тотенхем во вчерашното лондонско дерби го совлада Арсенал со 2:1 и остана во трка за освојување на позициите кои носат во Лигата на Европа. Тотенхем моментно е на осмата позиција на табелата со 52. бода, Арсенал е деветти со 50 бода, а местото кое носи во ЛЕ им „бега“ само три бода.

– Лигата на Европа не е натпреварување кое го сакам, но кога не може да играте во Лигата на шампионите тогаш ќе играте таму. Во кариерата два пати имам играно во ЛЕ и два пати ја освоив, така што нема да биде лоши и по трет пат да дојдам до тој трофеј. Но, мора да бидам поамбициозен. Не сакам да гледам на работите само како навивач и да бидам задоволен бидејќи сум го победил Арсенал – вели Мурињо.

Прочитајте и...  После Берлин и Њујорк, откажан маратонот и во Париз!

Прочитај повеќе

Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Слободен печат

Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Слободен печат

На продажба 17 фудбалери на Реал, во „жолтата зона“ Модриќ, Јовиќ, Иско..!

Слободен печат

ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Слободен печат

Јуве сака да се ослободи од Роналдо, понуден и на Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Познати двојките за првото коло во плејофот на Истокот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Слободен печат

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат