Мурињо на пенали го елиминира „ученикот“ Лампард од Лига купот

epa08706830 Tottenham's players celebrate after winning on penalties against Chelsea during the English Carabao Cup 4th round match between Tottenham Hotspur and Chelsea in London, Britain, 29 September 2020. EPA-EFE/Matt Dunham / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Фудбалерите на Тотенхем по подобро изведување на пенали го совладаа Челси во осминафиналето од англискиот Лига куп.

Натпреварот во регуларниот дел заврши 1:1, а Тотенхем во пенал серијата победи со 5:4.

Клучниот пенал во петтата серија не го реализира Мејсон Маунт, односно голманот на Тотенхем, Уго Лорис го одбрани неговиот удар.
Екипата на Челси во 19. минута поведе со одличниот гол на Тимо Вернер кој шутираше од 16-тина метри. Ова беше дебитантски гол за Вернер во дресот на Челси.

„Сините“ предноста ја одржуваа се до 83. минута кога Ерик Ламела ја искористи асистенцијата на дебитантот во Тотенхем, Серхио Регулион и израмни на 1:1.

Во пенал рулетот, фудбалерите на двете екипи беа прецизни во првите четири серии, по што во петтата Лорис го одбрани ударот на Маунт, додека на спротивната страна прецизен беше Хари Кејн.