Мурињо е најголем тренер-трошаџија, фрли повеќе од 1.5 милијарди евра за засилувања

Десет тренери потрошиле неверојатни девет милијарди евра на засилувања.

Девизата дека нема трофеи доколку не се фрлат огромни средства, најдобро се отсликува во фудбалот и кај тренерите. Иако бројките делуваат неверојатно, но десетте најголеми тренери-трошаџии потрошиле неверојатни девет милијарди евра за засилувања.

Убедливо на првото место како најголем трошаџија е Жозе Мурињо кој во тренерската кариера за купување на 101 фудбалер потрошил неверојатни 1.56 милијарди евра.

Најскапо засилување на Португалецот е Пол Погба за кого тогашниот клуб на Мурињо, Манчестер јунајтед плати 105 милиони евра, додека најевтино помина со Бразилецот Масиел кој во 2001 година го донесе во Леириа за само 100.000 евра.

Мурињо прв пат границата од милион евра ја проби во 2002 година кога од Депортиво Ла Корува во Порто го донесе голманот Нуњо Еспирито Санто, за кого плати три милиони еввра. Највеќе потроши додека беше тренер на Манчестер јунајтед, каде освои само еден трофеј,тој во Лигата на Европа, а купи фудбалери како Погба (105 милиони евра), Ромелу Лукаку (84.7), Фред (59), Немања Матиќ (44.7), Хенрик Мхтаријан (42)…

Прочитајте и...  Куман на удар на јавноста: Изгледам како негативец, но...

На второто место се наоѓа Италијанецот Карло Анчелоти кој потрошил 1.21 милијарди евра за ангажирање на фудбалери по свој вкус. Најголемите трансфери на Анчелоти се додека работеше во Реал Мадрид. Тој инсистираше Реал да плати 101 милион евра за Герет Бејл и 75 милиони евра за Хамес Родригез, додека како тренер на Челси фрли 58.5 милиони евра за Фернандо Торес.

фото:твитер

На третото место се наоѓа Пеп Гвардиола со потрошени 1.2 милијарди евра. Најскапиот трансфер на Гвардиола е во времето кога ја тренираше Барселона и плати 69.5 милиони евра за Златан Ибрахимовиќ. Моментно е тренер на англискиот шампион Манчестер сити каде за купување на Ријад Марез, Ејмерик Лапорте, Менди, Џош Соунс, Кајл Вокер, Лерој Сане и Силва плати повеќе од 400 милиони евра.

Прочитајте и...  НБА играчи заиграа фудбал на тренинг, Гризман умре од смеење (ВИДЕО)
twitter.com/City_Xtra

Меѓу најголемите тренери-трошаџии се наоѓа и Мануел Пелегрини. Чилеанецот беше тренер на Реал Мадрид кога претседателот Флорентино Перез напиша чек вреден 94 милиони евра за ангажман на Кристијано Роналдо.

EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Роналдо го „прослави“ и Масимилијано Алегри бидејќи Јувентус со него на клупата потроши 101 милион евра за Португалецот.

Близу до границата од потрошени една милијарда евра за засилувања се и Арсен Венгер, Роберто Манчини и Клаудио Раниери.

twitter/Arsenal

Унаи Емери се најде на листата на најголеми трошаџии бидејќи тој беше тренер на ПСЖ кога францускиот тим плати рекорди 222 милиони евра за Нејмар. Листата на 10 најголеми трошаџии ја затвора Рафаел Бенитез.

EPA-EFE/PETER

Интересно е што во првите десет го нема тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп кој „црвените“ ги претвори во вистинска машина која е страв и трепет за противниците. Тој во досегашната кариера потрошил вкупно 650 милиони евра, а најголем трансфер му е тој на Вирџил ван Дајк за кого плати 84.65 милиони евра.

Прочитајте и...  МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Прочитај повеќе

Ла Лига: На теренот нема проблеми за Барселона, ја потопија „жолтата подморница“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Серија А: Роналдо ја спаси „старата дама“ во Рим (ВИДЕО)

Слободен печат

Филмска приказна за ММА шампионот: Го малтретираа на училиште, а сега тој им се смее на Фејсбук

Слободен печат

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат