Мурињо: Али не е лут на мене, го заменив и тимот се подобри! (ВИДЕО)

Репрезентативецот на Англија беше свесен дека Тотенхем моментно нема напаѓачи, силно посакуваше добар резултат против Лајпциг, но безуспешно.

Лајпциг беше поуспешен од Тотенхем во Лондон со 0:1. Мечот го реши Вернер со голот од пенал постигнат во 58. минута.

Иако Тотенхем како лански полуфиналист се одвојува како „фаворит“ во овој двомеч, првите 90 минути тоа не се покажува на теренот, па германскиот клуб направи голем исчекор кон четвртфиналето во фудбалската Лига на шампиони.

Менаџерот на лондонскиот клуб, Жозе Мурињо, има големи проблеми со составот, бидејќи моментно нема класични напаѓачи.

Првиот стрелец Хари Кејн поради повреда ќе биде „аут“ до крајот на сезоната, а неодамна се повреди и Хјунг-Мин Сон кој се очекува во април барем според првите најави.

Прочитајте и...  Малдини: Доколку имаме шанси, Милан ќе се засили во јануари!

На дуелот против Лајпциг Лукас беше најистурен во офанзивниот дел, но тој воглавно игра како крило, па мораа да помагаат оние од средниот ред, но на крајот немаше никаков ефект.

Деле Али е исто така фудбалер од средниот ред и знае да придонесе со голови, но вчерашните перформанси против бундеслигашот беа за заборав.

Беше заменет, крајно несреќен почна да фрла сè наоколу, а малку недостасуваше со една од копачките да удри соиграч во главата.

– Мислам дека тој беше лут на своите перформанси, не на мене. Мислам дека разбира зошто го заменив и тимот се подобри – рече Мурињо после мечот.

Прочитајте и...  Ливерпул го чека 10.000 гол во својата историја!

Поврзани вести

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Остави Коментар