Мурињо пред кам-бек во Премиер лигата, Њукасл не се откажува од Португалецот

Жозе Мурињо е актуелен тренер на римската „волчица“, /Фото: EPA-EFE/Clive Brunskill

Иако Еди Хау успеа да обезбеди опстанок во Премиер лигата, сопствениците на Њукасл размислуваат да ангажираат звучно тренерско име и изборот падна на Жозе Мурињо, пишува „Марка“.

Според шпанскиот спортски весник, сопствениците на Њукасл – државниот саудиски фонд кој е под директна контрола на престолонаследникот Мохамед бин Салман, се подготвени да се откажат од Хау доколку Мурињо е подготвен да ја напушти Рома.

Португалецот има договор со „римската волчица“ до 2024 година, додека договорот на Хау е до 2023 година.

Видео на денот