1 C
Скопје

Мундијалска треска: Данска ја брани титулата, Франција со најмногу трофеи!

Чекањето заврши, стартува 27 по ред Светско првенство кое ќе се одржува во Египет, во периодот од 13-31 јануари. Ќе учествуваат рекордни 32 репрезентации и во истото поради ситуацијата со ковид-19, натпреварите ќе се играат пред празни трибини.

Додатна причина да се следат возбудувањата на Мундијалот е секако и настапот на македонската репрезентацијата која вчера и официјално дозна од ИХФ дека е учесник, после откажувањето на Чешка.

Токму во нашата група „Г“ денеска ќе се игра првиот меч на СП, Египќаните од 18.00 часот во Каиро ќе ги одмерат силите со Чиле. Интересно е фактот што двапати тестиравме (со две победи) против јужноамериканскиот претставник во Скопје во изминатиот период.

Официјално: Ракометарите ќе играат на СП во Египет, Чешка се откажа

Првиот натпревар Македонија ќе го има в четврток од 20.30 часот против селекцијата на Шведска. Првопласираните три селекции ќе обезбедат настап во следната фаза, а последнопласираните ќе продолжат во „Президент купот“.

Прочитајте и...  Во Москва сепак не е уапсен славниот фудбалер: Не сум единствениот Даниел Агер на светот

Данска е актуелниот светски шампион, пред две години на домашен терен во Хернинг со 31:22 славеше против Норвешка.

Франција која тогаш го освои бронзениот медал, има најмногу трофеи на светските шампионати, вкупно шест (1995, 2001, 2009, 2011, 2015, 2017 година), следуваат Шведска и Романија со по четири.

„Триколорите“ седумпати играа во финалето, единствениот пораз го имаа во 1993 година од Русија.

Брестовац ги одреди патниците за Египет: Без Борко, Манасков, Георгиевски…

СП Египет 2021, распоред на натпревари –

Група „А“

15 јануари
18.00 часот Германија – Уругвај
20.30 часот Унгарија – Зеленортски Острови

17 јануари
18.00 Зеленортски Острови – Германија
20.30 часот Унгарија – Уругвај

19 јануари
18.00 часот Уругвај – Зеленортски Острови
20.30 часот Унгарија – Германија

Група „Б“

Прочитајте и...  Достовски од „Зелена Алтернатива“: Декриминализација и легализација на марихуана ДА, но зошто само во туристичките места?

15 јануари
18.00 часот Шпанија – Бразил
20.30 часот Тунис – Полска

17 јануари
18.00 часот Тунис – Бразил
20.30 часот Полска – Шпанија

19 јануари
18.00 часот Шпанија – Тунис
20.30 часот Бразил – Полска

Група „Ц“

15 јануари
15.30 часот Катар – Ангола
18.00 часот Хрватска – Јапонија

17 јануари
15.30 часот Катар – Јапонија
18.00 часот Ангола – Хрватска

19 јануари
15.30 часот Јапонија – Ангола
18.00 часот Хрватска – Катар

Група „Д“

15 јануари
18.00 часот Аргентина – ДР Конго
20.30 часот Данска – Бахреин

17 јануари
18.00 часот Аргентина – Бахреин
20.30 ДР Конго – Данска

19 јануари
18.00 часот Бахреин – ДР Конго
20.30 часот Данска – Аргентина

Група „Е“

14 јануари
18.00 часот Австрија – Швајцарија
20.30 часот Норвешка – Франција

16 јануари
18.00 часот Австрија – Франција
20.30 часот Швајцарија – Норвешка

Прочитајте и...  Федерер само на еден начин може да ги победи Ѓоковиќ и Надал

18 јануари
18.00 часот Франција – Швајцарија
20.30 часот Норвешка – Австрија

Група „Ф“

14 јануари
18.00 часот Алжир – Мароко
20.30 часот Португалија – Исланд

16 јануари
18.00 часот Мароко – Португалија
20.30 часот Алжир – Исланд

18 јануари
18.00 часот Португалија – Алжир
20.30 часот Исланд – Мароко

Група „Г“

13 јануари
18.00 часот Египет – Чиле

14 јануари
20.30 часот Шведска – Македонија

16 јануари
18.00 часот Египет – Македонија
20.30 часот Шведска – Чиле

18 јануари
15.30 часот Македонија – Чиле
18.00 часот Шведска – Египет

Група „Х“

14 јануари
15.30 часот Белорусија – Русија
18.00 часот Словенија – Јужна Кореја

16 јануари
15.30 Белорусија – Јужна Кореја
18.00 часот Русија – Словенија

18 јануари
15.30 часот Јужна Кореја – Русија
18.00 часот Словенија – Белорусија

Поврзани вести

Се надевам дека навивачите ќе му простат на Ѓоковиќ

Слободен печат

Бабиќ: Одличен потег беа подготовките во Хрватска, младите добро се претставија

Слободен печат

Пикси ќе биде новиот селектор на Србија за плата од милион евра

Слободен печат

Барса ќе продолжи без Меси кој започна да го учи францускиот јазик!?

Слободен печат

Нов напаѓач во Јувентус за 22 милиони евра!?

Слободен печат

Двајца ракометари на СП најблиску до рекордот на Лазаров

Слободен печат

Остави Коментар