Мун: Сеул е подготвен за разговори со Токио за решавање на споровите од минатото

Претседателот на Јужна Кореја Мун Џае-ин изјави денеска, по повод 75-годишнината од капитулацијата на Јапонија во Втората светска војна, дека Сеул е подготвен за разговори со Токио за решавање на споровите од минатото, кои продолжува да ги оптоваруваат односите меѓу двете соседни земји.

На годишнината од ослободувањето на Корејскиот Полуостров од јапонската колонизација, Мун рече дека неговата влада ја оставила „вратата широко отворена за разговори” со Јапонија за решавање на правниот и дипломатски спор околу компензацијата за Корејците кои биле принудени да работат во рудници, фабрики и други области. места.

– Нашата влада е подготвена да седне лице в лице со јапонската влада во секое време за да најде заедничко решение што жртвите би можеле да го поддржат, рече Мун.

Прочитајте и...  Екс министерот за финансии Тевдовски заминал во Вашингтон да работи во ММФ

Тој истакна дека овој процес ќе помогне во градењето „мост на пријателството и идната соработка” помеѓу земјите.

Јапонија не ја коментираше понудата на Мун.

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат