Муцунски предложи главниот преговарач за евроинтеграциите да биде аполитичен

Тој истакна исто така дека не можеме да одиме напред напред кога  неколку месеци пред одржување на парламентарни избори се вршат партиски вработувања во јавниот сектор во ек на вонредна состојба.

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, а во врска со евроинтеграциите и владеењето правото во вечерашната емисија „Еуро Фокус“ на Телма телевизија, истакна дека ние не можеме да бидеме земја којашто ќе напредува кога имаме Јавно обвинителство што гледа ноторно нарушување на јавното здравје од лекар и одбива да постапува, како и тоа дека процесот за влез во ЕУ треба да биде деполитизан.

-Не може да има напредок земја кадешто имаме Јавно обвинителство што гледа ноторно нарушување на јавното здравје од лекар и одбива да постапува, веројатно заради некои субјективни причини, вели Муцунски.

Тој истакна исто така дека не можеме да одиме напред напред кога  неколку месеци пред одржување на парламентарни избори се вршат партиски вработувања во јавниот сектор во ек на вонредна состојба.

Прочитајте и...  Пејачката Малинкова тврди: Ќе барам оштета, никогаш не сум донирала пари за политичка партија

-Не можеме да бидеме земја којашто ќе напредува, а одбива да ги почитува препораките на Венецијанската комисија по многу значајни закони, каде во рамки на парламентаризмот не се почитува Деловникот за работа, не се почитува Уставот, не се почитува законот за влада, што значи дека ќе треба да почнеме да тргаме дневната политизација на страна и да речеме доста беше од злоупотребите на системот, жалам што тоа не го видов во последните три години, рече Муцунски.

Муцунски предложи главниот преговарач за евроинтеграциите да биде аполитичен, експерт затоа што како што вели ако сакаме да го деполитизаме процесот за влез во ЕУ треба да почнеме од врвот на процесот, ако не завземаме погрешна траекторија која ќе го наруши подоцнежниот процес.

Прочитајте и...  Војната меѓу Азербејџан и Ерменија продолжува: Над сто жртви на двете страни

Тој посочи дека имаме сериозни недостатоци во рамки на оној првиот кластер којшто ќе треба да отвори, како владеење на правото, реформата на јавната администрација, тука имаме фактички уназадувања, и тука ќе бидеме гледани низ објективна призма од страна на европските институции.

-Затоа оној што треба да ја има нашата клучна улога во процесот за влез во ЕУ треба да биде некој за којшто ќе се согласиме дека е надполитичка личност. Ако немаме согласност за ова од старт правиме грешка и ќе бидеме повторно разочарани за политизација на процесот за евроинтеграции, вели Муцински во дискусија со вицепремиерот Бујар Османи.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска