Му се шетало: Лав побегнал од Национален парк и свртел кругче низ градот

Фото: EPA/DANIEL IRUNGU

Лавот што побегнал од Националниот парк Најроби и шетал низ густо населениот град Онгата Ронгаи, фатен е и безбедно префрлен на ветеринарен преглед пред да биде вратен на своето живеалиште, јави Анадолија.

Лавот бил фатен од киниската служба за заштита на природата откако жителите на населбата кренале паника.

Од кениската служба за заштита на природата велат дека лавот бил заглавен меѓу еден бетонски ѕид и железни плочи. Лавот бил успан со стрелка, имобилизиран и безбедно транспортиран.

Ова не е прв ваков случај од Националниот парк во Најроби да побегне лав. Во 2019 година при таква ситуација, избеган лав уби човек што чувал стока.

Видео на денот