Му „пукна“ филмот на Мареј: Зборувам со судијата, „ЗАМОЛЧИ“! (ВИДЕО) – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Му „пукна“ филмот на Мареј: Зборувам со судијата, „ЗАМОЛЧИ“! (ВИДЕО)

Фабио Фоњини го елиминираше нервозниот Енди Мареј од Мастерс турнирот во Шангај (Кина)...

Во текот на мечот од 1/16 финалето помеѓу италијанскиот и британскиот тенисер имаше и тензични моменти.

Во третиот одлучувачки сет при резултат 5:5 Фоњини викна во момент Мареј требаше да удри еден волеј. Погоди Енди, но потоа започна вербална борба со гестови помеѓу играчите во гемот кој Мареј го освои и повторно сервираше за победа.

Мареј се жалеше дека Фоњини „тоа го прави на секој меч“, без разлика со кој игра, а додека зборуваше со судијата, му рече на својот противник од Италија да замолчи.

Мечот траеше дури три часа и 11 минути, а за пласман во четвртфиналето италијанскиот тенисер ќе игра со подобриот од дуелот Тејлор Хари Фриц – Карен Хачанов.

Фоњини го совлада поранешниот прв светски рекет со 7:6 (4), 2:6, 7:6 (2), иако Шкотот двапати сервираше за меч во третиот сет.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.