Му кашлале в лице и побегнале: Mинистерот за здравство на Ирска „жртва“ на МОРБИДНА ИГРА која се шири на социјалните мрежи

Мислеа дека е смешно да ми пријдат и да кашлаат гласно, а потоа да побегнат … се чини дека станува збор за игра на социјалните медиуми, но не е игра, тоа е одвратно- рече Харис.

Ирскиот министер за здравство, Сајмон Херис, изјави дека две лица намерно се искашлalе во неговото лице, како дел од „играта“ која се шири на социјалните мрежи, пишува „Гардијан“.

Херис на прес-конференција за состојбата со коронавирусот во таа земја откри дека му пристапила една двојката вчера додека одел од зградата на Владата до неговата канцеларија во Министерството за здравство во центарот на Даблин.

-Мислеа дека е смешно да ми пријдат и да кашлаат гласно, а потоа да побегнат … се чини дека станува збор за игра на социјалните медиуми, но не е игра, тоа е одвратно- рече Харис.

Според него, оние што го прават ова намерно ги напаѓаат постарите лица. Тој ги повика да размислат за масовните смртни случаи што во моментот се случуваат во Италија, Шпанија и другите делови на светот.

Прочитајте и...  Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

-Само помислете дека тоа е вашата баба, дедо, мајка, татко, вашата пријателка со дијагностицирана цистична фиброза. Ваквите однесувања треба да бидат строго казнети со според закон- додаде тој.

Ирската полиција добила неколку пријави за млади кои кашлаат во постари лица, но ваквите случаи се ретки. Ова може да биде кривично дело според Законот за јавен ред, оценува британски „Гардијан“.

 

Прочитај повеќе

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат

Мој ДДВ: Објавени се 15-те добитници на награда од 100.000 денари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Доверителите си враќаат половина од вложеното

Соња Христовска Угриновска

И осличот од Аргентина е домашен, ако е спакуван кај нас

Царовска му одговори на Манчевски: Маж ми вика дека сум Франкештајн, а другарките дека сум тетка (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Очекувам победа и стабилна коалиција

МИА агенција

Раперот Кање Вест шокира: Јас се кандидирам за претседател на САД (ФОТО)

Слободен печат

Бајден: Америка има можност да го искорени системскиот расизам (ВИДЕО)

Слободен печат