Му кашлале в лице и побегнале: Mинистерот за здравство на Ирска „жртва“ на МОРБИДНА ИГРА која се шири на социјалните мрежи

Мислеа дека е смешно да ми пријдат и да кашлаат гласно, а потоа да побегнат … се чини дека станува збор за игра на социјалните медиуми, но не е игра, тоа е одвратно- рече Харис.

Ирскиот министер за здравство, Сајмон Херис, изјави дека две лица намерно се искашлalе во неговото лице, како дел од „играта“ која се шири на социјалните мрежи, пишува „Гардијан“.

Херис на прес-конференција за состојбата со коронавирусот во таа земја откри дека му пристапила една двојката вчера додека одел од зградата на Владата до неговата канцеларија во Министерството за здравство во центарот на Даблин.

-Мислеа дека е смешно да ми пријдат и да кашлаат гласно, а потоа да побегнат … се чини дека станува збор за игра на социјалните медиуми, но не е игра, тоа е одвратно- рече Харис.

Според него, оние што го прават ова намерно ги напаѓаат постарите лица. Тој ги повика да размислат за масовните смртни случаи што во моментот се случуваат во Италија, Шпанија и другите делови на светот.

Прочитајте и...  СЗО: Силно сме загрижени од ескалацијата на смртни случаи од новиот коронавирус

-Само помислете дека тоа е вашата баба, дедо, мајка, татко, вашата пријателка со дијагностицирана цистична фиброза. Ваквите однесувања треба да бидат строго казнети со според закон- додаде тој.

Ирската полиција добила неколку пријави за млади кои кашлаат во постари лица, но ваквите случаи се ретки. Ова може да биде кривично дело според Законот за јавен ред, оценува британски „Гардијан“.

 

Прочитај повеќе

Бројот на починати во Њујорк е скоро половина од бројот на смртни случаи во целата држава

Слободен печат

СЗО: Силно сме загрижени од ескалацијата на смртни случаи од новиот коронавирус

МИА Агенција

Снегот ги блокираше патиштата во областа Голо Брдо: Жителите целосно отсечени од светот

Слободен печат

Хлорокин и неговиот дериват само за „итни програми”, препорачува Европската агенција за лекови

МИА Агенција

Колапс на здравствениот систем во САД: Болниците преполни, лекарите не смеат да зборуваат за хоророт што го гледаат

Слободен печат

Арслани: Во Куманово ќе се прави стручна проценка дали да се воведе карантин како во Дебар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Битиќи: Само со мерката минимална плата за секој вработен таргетираме 250.000 вработени и 35.000 компании

Слободен печат

Во Франција за 24 часа 509 нови смртни случаи, повеќе од 6.000 лица на интензивна нега

МИА Агенција

Талибанците подготвени за прекин на огнот поради коронавирусот

МИА Агенција

Стевановиќ: Се зголемува бројот на пациенти кои развиваат тешки клинички слики, но за секој се води максимална грижа

Слободен печат

Трамп: Доколку Иран ја нападне америкaнската војска ќе плати многу висока цена

Слободен печат

Започнува ерата на деглобализација и локализација, Кина станува сè подоминантна

Слободен печат