МТСП од буџетот ќе издвои 105 милиони денари за градба и инвестиција

Сметаме дека раното учење и развој дава навистина подобар квалитет понатаму за основното, средното образование, но и за продуктивноста на граѓаните кои сега се деца, но понатаму треба да бидат носачи на еконимијата во нашата држава, нагласи министерката за труд и социјална политика Мила Царовска која денеска беше во работна посета на Валандово и присуствуваше на свеченото предавање во употреба на детската градинка во селото Брајковци.

– Ние како Влада само во изминативе две години инвестиравме 180 милиони денари од буџетот,обезбедивме 15 милиони евра за инвестиција во детска заштита и за 2020 година само од буџетот на Министерството за труд и социјална политика се издвоени 105 милиони денари за градба и инвестиција, рече Царовска.

Прочитајте и...  Заев до Мицкоски: Зошто никогаш не сте прашале за луѓето осудени за 27 април, а прашувате за своите бизнис партнери

Таа посочи дека покрај инфраструктурата се работи и на квалитетот, поточно на реорганизација на системот за лиценцирање со програма на Светска банка,воведување на програми за целосно оспособување на децата да се справат со современите услови на живеење и да се воведе пилот програма во градинките за социо емоционален развој како подготовка на децата за се што следи во нивниот живот.

Царовска истакна дека изминативе две години посебно внимание е посветено и на воспитачките и негувателките во детските градинки чии што плати се покачени за 31 отсто.

Во придружба на градоначалникот Перо Костадинов за време на престојот во Валандово,министерката Царовска ги посети Дневниот центар на лица со посебни потреби и детската градинка во Валандово која се наоѓа во финална фаза на реконструкција,односно за работа се останати некои надворешни делови од од фасадата на објектот.

Прочитајте и...  Петревска: Будно се следи состојбата на јужната граница, бидејќи сме свесни дека тоа може да биде проблем во државата

Прочитај повеќе

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција

Падна хеликоптер во Русија, се верува дека има загинати

Слободен печат