МТСП: Од 311 објекти на градинки не е отворен само еден, се чека на ковид тест на вработена

Од 70 функционални градинки со 311 објекти во држава, само еден кој е дел од градинката „Рахилка Гонева” од Свети Николе денеска не е отворен за прием и згрижување на деца, информира Министерството за труд и социјална политика (МТСП).

Според информациите што МТСП ги добило од градинка, се чека на ковид тест на вработена по што ќе биде донесена одлука за отворање на овој објект.

– Во сите останати детски градинки, згрижувањето на децата се одвива непречено, согласно Протоколот за активности во установите за згрижување и воспитание на деца по укинувањето на вонредната состојба , донесен од Владата на 29.05.2020 година, информираат од МТСП.

Прочитајте и...  Собранието ги усвои новите мерки во борбата против Ковид-19

Поврзани вести

Ќучук: Јас не сум слушнал категорично „не”, дека ќе има блокада од Бугарија

Слободен печат

Над 21.800 албански лани станале италијански државјани, а за 11 години – над 210 илјади

Слободен печат

Без вода дел од корисниците на булеварот „Борис Трајковски”

Слободен печат

Обезбедени 428 таблети за следење онлајн настава за учениците од Ѓорче Петров

Исплатени 3,2 милјарди денари за обештетување на депоненти од „Еуростандард банка”

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Состојбата на Спасовски е стабилна, има благо покачена температура

Маријана Митровска

Остави Коментар