Мртвите тела може да се мрдаат и по година-дена по смртта

Според нова австралиска експериментална студија, мртвите тела во текот на првата година по смртта не „почиваат во мир“.

Можеби ова звучи како морничава сцена од хорор филм, но ваквите сознанија можат значајно да ги подобрат форензичките истраги, особено кога се работи за тела кои подолго време се мртви.

Според Центарот за проучување на посмртни останки во Австралија, истражувани се мртви тела во тек на 17 месеци и е откриено дека пред сè, рацете кои се поставени над стомакот, уште во првите месеци „паѓаат“ настрана.

Секако, не се работи за никакви натприродни сили, туку сосема природен процес типичен за распаѓањето. Поради хемиските реакции кои се случуваат во текот на овој процес, доаѓа до движење на делови од мртвото тело.

Прочитајте и...  Зошто Никола Тесла мислел дека броевите 3, 6 и 9 се клуч на вселената?

Овие резултати можат значајно да помогнат во форензичките истраги, кога е јасно дека телото не било поместувано од страна на животни или луѓе. Со ова, кога телото е пронајдено во одредена фаза на распаѓање, не значи и дека таму било во моментот кога настанала смртта.

Се очекува Центарот за истражување оваа студија да ја објави и во некое од официјалните научни списанија.

Прочитај повеќе

Зошто Никола Тесла мислел дека броевите 3, 6 и 9 се клуч на вселената?

Слободен печат

Раперот Канје Вест тврди дека бил заболен од Ковид -19 и открива како се излечил!

Васко Спасоски

Најважна работа која би требало да ја направиме пред почетокот на вториот бран на коронавирусот

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Погледнете како изгледала Цеца како матурантка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 10 јули: Денот ви носи голема смиреност и многу убави искуства

Слободен печат

Виц на денот – Мујо и Хасо во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шарлиз Терон со хеланки во кои нозете ќе ви изгледаат подолги и потенки! (ФОТО)

Слободен Печат

Докторка сподели одличен трик: Направете ја маската за лице уште поефикасна против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат

Фитнес моделот кој го „полуде“ Инстаграм со своите брзи и ефикасни вежби: Како на брз начин да се спремите за летото (ВИДЕО)

Слободен Печат

Откриена нова кралска тајна: Принцот Чарлс пред Дајана бил во врска со нејзината родена сестра!

Слободен Печат

Проклетството на серијата која ја обожаваат милиони: „Glee“ ја следеја бројни скандали и трагедии, дури и обвинувања за педофилија!

Слободен Печат

„Таа мисли дека е бунтовничка на новото време“: Ќерката на Мадона мета на критики (ФОТО)

Слободен печат