Мразот на Алјаска се топи со неверојатна брзина, жителите и научниците вознемирени – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Мразот на Алјаска се топи со неверојатна брзина, жителите и научниците вознемирени

Температурата на површината на морето минатата недела била девет степени Целзиусови над просекот

Арктичкиот мраз по должина на Северна Алјаска оваа година се топи многу побрзо, а тоа ги вознемири жителите кои се плашат дека оваа појава негативно ќе влијае на рибите, морските птици и другите заедници во тоа подрачје.

Необично брзото топење на мразот е резултат на температурата на океанот, а предизвикало загриженост поради недостаток на храна за тамошните заедници.

Џенет Мичел, жителка на селото Кивалин на северозападот на Алјаска за Дејли њуз раскажала дека луѓето од нејзиното племе на почетокот на јуни патувале со брод повеќе од 80 км за да ги најдат брадестите фоки на мразот. Порано тие можеле да се ловат во близина на селото, но топењето на мразот ги однело подалеку на север.

Климатологот Рик Томан вели дека температурата на површината на морето минатата недела била девет степени Целзиусови над просекот, што влијае на климатскиот систем, храната, заедниците и трговијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close