Мозочниот удар е нов симптом на ковид-19 кај младите пациенти?

Мозочниот удар може да биде прв симптом на ковид-19 кај младите пациенти, покажува новото канадско истражување.

Мозочните удари се појавуваат релативно често помеѓу пациентите со коронавирус и имаат тенденција на разорни последици, според оваа студија која проценува дека речиси секој петти пациент примен во болница со ковид-19 доживува мозочен удар.

Студијата објавена минатата недела во магазинот „Неврологија“, медицинско списание на Американската академија за неврологија, открила дека стапката на смртност кај пациентите со ковид-19 кои имаат и мозочен удар е „исклучително висока“.

Истражувачите откриле дека околу 1,8 отсто од пациентите со ковид-19 доживуваат мозочен удар или кога ќе ги примат во болница или непосредно пред тоа.

– Тоа е цифра која можеби се чини мала, но се претвора во голем број случаи, со оглед на тоа дека милиони луѓе ширум светот се хоспитализирани со таа болест. Тоа е всушност многу голем број. За споредба, само 0,2 отсто од пациентите со грип примени во болница доживуваат мозочен удар, додека 0,75 од пациентите кои се хоспитализирани со SARS-CoV-2 вирусот кој предизвикува САРС, имале мозочен удар – објаснува еден од авторите на студијата, неврологот Лучијано Спозато.

Прочитајте и...  Лекување заразени со ковид-19 со крвна плазма од оздравени е од мала корист

Истражувачите исто така откриле дека кај приближно половина од пациентите помлади од 50 години, мозочниот удар им бил прв симптом на ковид-19.

– Тоа значи дека биле целосно асипмтоматски случаи, пред да бидат примени – додава неврологот. Истражувачите откриле и дека од 35 до 45 отсто од пациентите со ковид-19 со мозочен удар починале за време на престојот во болницата.

Истражувачите анализирале 125 случаи, како и 35 дополнителни необјавени случаи. Меѓу пациентите во студијата, сите имале ризичен фактор, како дебелина, хипертензија или дијабетес, а 97 отсто имале тешка форма на ковид-19.

Ова ги навело истражувачите да заклучат дека повеќето пациенти со ковид-19 кои доживеале мозочен удар, најверојатно умираат поради тежината на заболувањето со новиот коронавирус, а не поради мозочниот удар.

Прочитајте и...  Внимавајте додека земате лекови, заборавете на чоколадата

– Веруваме дека постои интеракција помеѓу коронавирусот и мозочниот удар што допрва треба да се опише – рече д-р Адам Дмитрив, радиолог и клиничар за неврорадиологија и невроинтевенција.

Пред мозочниот удар телото ги праќа овие 8 сигнали!

 

Поврзани вести

Популарната серија „Animaniacs“ се враќа на малите екрани: Стивен Спилберг ги зафаќа актуелните теми во општеството (ВИДЕО)

Слободен Печат

Хју Грант и Никол Кидман во „Слом“

Слободен печат

Лекување заразени со ковид-19 со крвна плазма од оздравени е од мала корист

Слободен печат

Кои хороскопски знаци најтешко кажуваат: „Те сакам“

Слободен печат

Погледнете ги неверојатните уметнички дела на ова талентирано момче! (ВИДЕО)

Слободен Печат

ВИДЕО: Звучи како љубовна песна, но инспирирана е од хорор сцени од концентрационен логор: Морничавата позадина на легендарниот хит

Слободен печат

Остави Коментар