Можно ли е да ослабете за само 14 дена? Да, со овој протокол

Доктор Валентина Крстеска/Фото: Промо

Еден циклус овозможува симнување на 7 до 10 отсто од телесната маса, а трае 14 дена. Она што е најважно, третманите се сосема сигурни по здравјето. Во текот на третманот не сте гладни, нема пад на шеќерот и енергијата, се чувствувате одлично ‒ килограмите ги губите брзо, а првите резултати се видливи веќе по 72 часа.

Современата исхрана изобилува со шеќери, кои заедно со хормонот инсулин доведуваат до наталожување масни наслаги и до дебелеење. Липосукциската исхрана значи обратно – внесување здрави и заситени масти, а избегнување шеќери. Бидејќи мастите, за разлика од шеќерите, не се само празни калории, телото е снабдено не само со двојно повеќе енергија, туку и со есенцијални нутриенти. Иако липосукциската исхрана, во поширока смисла, е стил на живеење, таа својата популарност ја стекна најмногу благодарение на дието-терапевтските третмани, т.н. неинвазивна липосукција. Еден третман од 14 дена овозможува намалување на телесната тежина за 7 до 10 отсто од почетната телесна тежина, вели Кенан Мандра, нутриционист и творец на липосукциската исхрана и додава:

– Главно, дозволено е сѐ она што вашата баба би го препознала како храна. Значи, храната што се наоѓа во природата, а наша задача е да ја препознаеме и да научиме да разликуваме природна храна од вештачки производи. Не треба да се консумираат шеќери, рафинирани растителни масла, маргарин, житарки, сокови и слатки, инстант-супи, храна од ќесички, туби, конзерви, кутии, тетрапак и слично. Секогаш треба да се снабдиме со домашен зеленчук (зелка, салати, брокола, карфиол, домати, краставици, пиперки). Неизоставни намирници се маслиново масло, путер, јајца, полномасни сирења, кефир, домашни сувомесни производи, телешко и риба. Кога ќе уживате во тоа што јадете здраво, тогаш навистина ќе се почувствувате слободно и ќе го одбирате за себе само најдоброто. Без таа свест, секоја диета е само една добра епизода, која кратко трае и дава привидни резултати.

Не заморувајте се со броење калории!

Доктор Валентина Крстеска од „Интернешнал хелт“ Скопје ни објаснува дека липосукциската исхрана е против броењето калории, туку е за тоа од каде тие калории доаѓаат.
Не треба да гледаме на часовникот и да ја мериме храната, зашто количините не се важни, важен е составот и квалитетот на тоа што се јаде. По извесно време ќе научиме да го слушаме своето тело и ќе сфатиме дека сме сити со многу помали количини отколку претходно, зашто мастите се хранливи и ќе нè држат сити, за разлика од шеќерите и скробот што нè прават постојано гладни.

Не заборавајте на препаратите „Липо алфа“ и „Липо бета“

Секако, за да биде липосукциската диета успешна и брза, неопходни се суплементите – „Липо алфа“ и „Липо бета“.

– Протоколот за слабеење се состои од две фази. Првата фаза е липо-третман со примена на препаратите „Липо алфа“ и „Липо бета“ и трае 14 дена. Втората фаза е план за исхрана и стабилизација и одржување на килограмите и трае исто така 14 дена. „Липо алфа“, прашок во ќесички, е додаток на исхраната, базиран на концентрат од протеини на сурутка, со додаток на глукоманан, таурин, калиумов цитрат, трикалциумов фосфат, витамините Б6 и Б12, цинк и засладувачот сукралоза. „Липо бета“ пак, се аминокиселини во капсули, додаток кон исхраната базиран на аминокиселините Л цитрулин, Л орнитин-алфа-кетоглуторатат, Л изолеуцин и Л триптофан. И „Липо алфа“ и „Липо бета“ се произведуваат во Германија според највисоки стандарди, а регистрирани се како додаток во исхраната во надлежните институции во Република Македонија – објаснува д-р Валентина Крстеска од „Интернешнал хелт“ – Скопје.

Закажете бесплатен совет и консултација во центарот „Липо диет“ на „Интернешнал хелт“ – Скопје (на улица „Димитрие Чуповски“ број 22, спроти поранешен „Мекдоналдс“) или јавете се на телефоните 02 3151714, 070 535033. Протоколот за слабеење може да го нарачате и на домашна адреса.

*Комерцијален текст

Видео на денот