17 C
Скопје

Можно е Британија да биде во „локдаун” до 17 јули, тврди „Телеграф“

Британската Влада без поголеми проблеми ги измени законите за „локдаун”, со што е овозможено многу полесно донесување одлуки за затворање на пабовите, продавниците и јавните места до 17 јули, објави „Телеграф”.

Премиерот Борис Џонсон уште во петокот истакна дека Владата не размислува за олеснување на рестриктивните мерки, имајќи предвид дека бројот на заразени лицаи со коронавирус не се намалува.

Тој нагласи дека мерките ќе останат во сила се додека во Владата не бидат сигурни дека програмата за вакцинација делува на спречување на ширењето на епидемијата.

Прочитајте и...  Заев со барање до опозицијата: Да понесете одговорност за искажаните лаги за случајот со Мијалков

Поврзани вести

Прилепскиот суд првпат изрече доживотен затвор

Слободен печат

Неверојатен случај во Франција: Човек умрел бидејќи испил премногу вода?

Слободен печат

Бочварски: За десетина дена нов оглас за станови во социјалната зграда во Струмица

Слободен печат

Текстилниот сектор на удар од пандемијата: Фрчат откази, откако ќе завршат договорите на определено време

Во угостителски објект во Куманово не биле почитувани мерките за заштита од ковид-19

Слободен печат

Тони Поповски, првиот македонски министер за животна средина: Јас никогаш немаше да дозволам мали хидроцентрали во заштитени подрачја!

Остави Коментар